Wpis z mikrobloga

Czy dostępne jest więcej informacji nt. tego, jak zrobiono to zdjęcie? Niedawno kupiłem teleskop i zastanawiam się, co jest potrzebne do zrobienia takiego zdjęcia. Czy moża zrobić coś podobnego z użyciem

folii mylarowej zasłaniającej całą aperturę + mały (1,25" cala) filtr H-alpha?
  • Odpowiedz
@Pan_Buk: Ale co rozumiesz prze pojęcie "wybuch"? ;)

Uwaga będzie trochę nudno:



Jednym z kluczowych parametrów większości teorii opisujących powstawanie gwiazd jest masa Jeans'a. Opisuje ona masę, jaką musi posiadać obłok molekularny, aby zapaść się pod wpływem własnych sił grawitacyjnych, przezwyciężając tym samym panujące wewnątrz ciśnienie.


  • Odpowiedz
@gnuthomson: Do prostych zdjęć wystarczy sam filtr H-alfa. Tu są zdjęcia zrobione przez naszych studentów używając filtru H-alha (60 mm): klik!

Na przyszłość jak będziesz miał pytania, wołaj :)

@przemyslany_nick: banan jest, nie widzisz? Zajmuje dokładnie 0.00000175 pixla.
  • Odpowiedz
@Handy: To jest dosyć trudne pytanie. Istnieją różne hipotezy. Chyba najpopularniejsza zakłada śmierć cieplną wszechświata. Najogólniej, nie będzie już we Wszechświecie "wolnej energii" która mogłaby posłużyć jakimkolwiek reakcjom. Nawet czarne dziury wyparują i nie będzie niczego ( ͡° ͜ʖ ͡°). Tylko problem jest z określeniem entropii. Oczywiście takowe próby cały czas są, ale haczyk tkwi w samej definicją entropii Wszechświata. Z tego co się orientuje, to na
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Ekstra fotki. Szkoda, że nie ma więcej informacji o tym, jak powstały.

W moim przypadku sam H-alfa nie wystarczy. Mam SCT 9.25", więc to nie jest teleskop słoneczny. Dlatego żeby w ogóle rozpocząć obserwacje Słońca, trzeba drastycznie zredukować ilość światła i ciepła, które dostaje się do teleskopu. Dlatego rozważam zakup filtra pełnoaperturowego. Zastanawiam się nad szklanym albo takim na folię, ale jeszcze nie rozpoznawałem za bardzo sprawy. Taki szklany wydaje
  • Odpowiedz
@gnuthomson: Pisząc o H-alfa miałem na myśli wyłącznie filtr aperturowy. Dobre filtry szklane wycinają pasmo o szerokości 1 angstroma lub węższe, więc nie musisz się martwić o ilość energii padającej do teleskopu. Tak wąski zakres minimalizuje jednocześnie aberrację chromatyczną. Puryści ;) stosują do obserwacji Słońca w dodatku teleskopy APO, ale według mnie to jest zupełnie niepotrzebne dla małych średnic.

Folia mylarowa to też świetna sprawa, ale słusznie zwróciłeś uwagę na montaż.
AlGanonim - @gnuthomson: Pisząc o H-alfa miałem na myśli wyłącznie filtr aperturowy. ...

źródło: comment_O7vDQuKqDL63dNSfS4NcOH2II4hZ0HfO.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Tyle to ja wiem, ale jemu chodziło dlaczego to nie "wybucha". Jonizacja materii nie wyjaśnia dlaczego reakcje jądrowe wewnątrz gwiazdy nie rozrywają gwiazdy, a oto chodziło @Pan_buk .
  • Odpowiedz
@m3rcu: Uhm, no OK, w takim razie trzeba to trochę uporządkować. Mam wrażenie, że @Pan_Buk mówi o wybuchu i paleniu się w sensie chemicznym (@Pan_Buk, dobrze mówię?). To znaczy, że do palenia się (utleniania) potrzeba tlenu. Takiego "palenia się" nie ma na Słońcu. Z kolei "wybuch" w rozumieniu wybuchu sterowca to też wybuch chemiczny, czyli momentalne zwiększenie objętości gazu. Tak samo jest z ładunkiem plastiku C4. Eksplozja to nagłe wytworzenie
  • Odpowiedz