Wpis z mikrobloga

zagadam tutaj, bo w sumie czemu nie.

Oglądałam właśnie w regionalnej tv materiał o mojej znajomej. sprawa wygląda następująco: Lila, bardzo #ladnapani, dwa miesiące temu dowiedziała się, że ma ostrą białaczkę. Nie można przeszczepić szpiku od nikogo z rodziny, trzeba szukać dawcy niespokrewnionego. Ogólnie pół mojego miasta zaklejone plakatami, to samo się dzieje w okolicy, sprawa jest na maksa nagłaśniana, ale że mnie cholernie takie sprawy ruszają, to piszę o tym tutaj, bo może któryś z mirków może być dawcą (jeśli nie dla Lilki to dla kogoś w podobnej sytuacji), ale: jest leniwy (stoiska DKMSu są często gęsto porozstawiane w wielu miejscach, ja się zarejestrowałam na Juwenaliach w Katowicach, będąc pod wpływem, to nie stanowi problemu, pocztą też można), jest boidupą (NIE, pobieranie szpiku nie jest szczególnie bolesne i NIE, nie kłuje się nikogo w kręgosłup), albo myśli sobie, że "meh, moje zgłoszenie i tak nic nie da" - przeciwnie, im więcej dawców tym większe szanse na znalezienie kogoś o podobnym genotypie.

także tego, zachęcam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

fanpage na fejsie dla zainteresowanych: https://www.facebook.com/dnidawcyszpikudlaliliiinnych

#dkms ##!$%@? #przeszczep #wykopefekt #wygryw #dobrzyludzie
  • 12
@parasolki: @pausznurek: nie wiem czy się orientujecie jak to wygląda z wagą, ale rzekomo ważę za mało o jakieś 3 kg i w sumie nigdy jeszcze nie oddawałam ani szpiku ani krwi (zawsze byłam, a to po przekłuciu ucha, a to po braniu gripexu itd). I teraz pytanie jak rygorystycznie podchodzą do tej wagi? Nie wyglądam na bardzo chudą osobę, raczej w normie, ale moje bmi mimo wszystko jest rzekomo
@homo_superior: mój niebieski pasek krwi nie może oddawać, bo jest za chudy (ponad 190 wzrostu, ok. 70 kg), ale ponoć do szpiku to już nie stanowi przeciwwskazania. dlatego napisałam wyżej, że kryteria są nawet bardziej liberalne.

jak chudzielcowi się zabierze szklankę krwi, to raczej to odczuje w formie osłabienia, po pobraniu komórek macierzystych z krwi jest ewentualnie uczucie rozbicia, jakby Cię zbierało przeziębienie - bierzesz coś przeciwbólowego i możesz normalnie funkcjonować