Wpis z mikrobloga

W tym roku nie będzie Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów.

Tysiące młodych, zapalonych matematyków, którzy napalają się na te zawody, nie będzie mogło w tym roku wystartować.

Konkurs, który jest punktem odniesienia dla nauczycieli-pasjonatów, czymś, co mogą postawić uczniom jako konkretny cel, traci swoje znaczenie, gdyż nie wiadomo kiedy - i czy - powróci.

Ja znam to środowisko i wiem, że nauka matematyki u uzdolnionych uczniów = nauka pod OMGa. Pracują sami w domu, tworzą grupy znajomych - innych olimpijczyków, jednocześnie przygotowując się wspólnie, motywując i podciągając nawzajem.

To wszystko przestaje istnieć.

Powód? Ani UE, ani MEN nie chcą dać pieniędzy. Nie ma innego powodu niż ten.

Coś, co miało głęboki sens, znaczenie dla edukacji tej młodzieży, która za kilka lat będzie czołówką intelektualną kraju, i w co serce wkładało dziesiątki/setki osób - a wliczając uczniów, tysiące - zostało po prostu skreślone.

To info z pierwszej ręki, od organizatorów - szanse są ale naprawdę minimalne, bo fundusze już zostały podzielone.


#oswiadczenie #omg #olimpiada #nauka #matematyka #edukacja #rozwojosobisty #edukacjamatematyki #afera #olimpiadamatematyczna #om #konkursy #zagadkilogiczne

PS Na potrzeby tego wpisu przyjmujemy, że plus nie oznacza aprobaty.
  • 31
  • Odpowiedz
@Poszukiwacz_: no ale na obiad za 1000PLN dla ministra to kasa się znajdzie.

Dokładnie widać, jak politycy w tym kraju traktują naukę, na każdym poziomie i tym podstawowym, i tym wyższym.
  • Odpowiedz
@Alkreni:

1. To by była chyba jakaś absurdalnie duża kwota, rzędu 100zł+.

Można by próbować wprowadzać jakieś progi dochodowe, od których cena jest niższa, ale to też nie brzmi uczciwie. Opłata dla reszty rośnie jeszcze bardziej.

2. OMG straciłby najpewniej uprawnienia związane z rekrutacją do liceum. Dla wielu rodziców ma to znaczenie.

Z drugiej strony, szkoły olimpijskie by pewnie rozwiązały ten problem, odpowiednimi testami rekrutacyjnymi do swoich najlepszych klas.

@tHoePs:
  • Odpowiedz
@Poszukiwacz_: Polacy są jednymi z najlepszych matematyków na świecie. Jest mi przykro, że młodym ludziom podcina się w ten sposób skrzydła (zwłaszcza, że znam kilka osób, którym ta olimpiada pomogła). Gdyby można było jakoś pomóc finansowo (np. opłacić miejsce czy jego część), to daj znać.
  • Odpowiedz
@Poszukiwacz_: Masakra! Nie da się odezwać w tej sprawie do któregoś z bogatych biznesmenów wspierających naukę i młodzież? Dzisiaj czytałem WPROST i była lista 100 najbogatszych polaków, kilku z nich mocno wspiera naukę.

Sam byłem olimpijczykiem i od gimbazy startowałem w konkursach i uczyłem się pod nie, nie miałem żadnych spektakularnych wyników ale znam to środowisko dość dobrze, są to masakrycznie uber inteligentni młodzi ludzie, którzy w przyszłości będą pracować dla
  • Odpowiedz
@Poszukiwacz_: Cała moja nauka polegała na olimpiadach. Lekcje zawsze mnie nudziły i rozwijałem się naprawdę w domu ucząc się do kolejnej olimpiady/konkursu. Olimpiadę matematyczną też miło wspominam choć brakło mi 1 pkt do finału... Nie wiem jak dzieciakom można zabierać takie możliwości rozwoju gdy w tym kraju marnuje się miliony na głupoty...
  • Odpowiedz
@Poszukiwacz_: w tym roku sporo olimpiad nie dostało dofinansowania. M. in organizowana od chyba 20 lat Olimpiada wiedzy o prawach człowieka (organizaotr: UMK w Toruniu) upadła, a jej miejsce zajęłt jakieś gówna bez indeksów i prestiżu

@Herubin: w liceum czy gimnazjum?

@Jack_Donaghy: na 2 lata olimpiady licealne dostają po ok. 200 tys zł. Geograficzna dostało ponad milion, ale oni organizują międzynarodową. Dużo dają sponsorzy: np. pula nagród w Olimpiadzie
  • Odpowiedz