Wpis z mikrobloga

#silownia #mikrokoksy #medycyna

Kontuzja kolana poprzez niewłaściwe wykonanie głębokiego przysiadu (w tym niedokładną rozgrzewką).

Jakieś dwa tygodnie temu wszedłem na siłownię, żeby zrobić moje stronglifts. Nie zrobiłem rozgrzewkowego cardio (nie licząc może żywotnego sprintu na autobus), bo się spieszyłem, ale robiłem rozgrzewkowe sety, zaczynajac od pustej sztangi, i dokładając do docelowego ciężaru. Już przy pustej sztandze odczuwałem jakąś sztywność i spięcie w prawym kolanie w końcowej fazie ruchu (tj. z tyłkiem blisko podłogi), jakby coś mi tam w nim przeszkadzało. Ale robiłem dalej, odczuwajac już dyskomfort przy pełnym ciężarze. Dość idiotycznie myślałem, że uda mi się skończyć ćwiczenie, a potem zregenerować się jakoś w domu.

Przy trzecim secie, podczas powracania z przysiadu poczułem w kolanie wyraźny, kłujący ból, przezwyciężajac go odłożyłem sztangę i od razu wylądowałem na podłodze, łapiąc się za kolano z bólu. O kontynuowaniu ćwiczenia nie było mowy. Objawy, które obserwuję w ramach tej kontuzji:

- ból przy obciążaniu prawego kolana, zwłaszcza gdy kolano jest zgięte/zginane, od około 90 stopni i mniej, czyli np przy siadaniu, wsiadaniu do auta etc

- ból przy wykonywaniu ruchów które powodują skrętną siłę na nodze i stawie kolanowym, np wszelkie obracanie się na tej nodze, zwłaszcza gdy stopa w tym ruchu idzie do wewnątrz. Również sprawia ból trzymanie nogi w pozycji takiej, że kolano idzie do wewnątrz

- stały dyskomfort na prawo i nieco w dół od rzepki

- opuchlizna i miejscowe podniesienie temperatury ciała w okolicach kolana

- niepełny zakres ruchu kolana, tj. niemożność zgięcia go w tym samym stopniu jak zdrowego bez wywoływania znacznego bólu, choć ten objaw powoli już przechodzi.

Pytanie, koksy, jest takie - czy ktoś może powiedzieć co to dokładnie jest z moim kolanem, ile potrwa regeneracja i co robić, by nie 'upośledzić' jakoś sprawności/nie ryzykować nawrotu kontuzji?
  • 10
  • Odpowiedz
czy ktoś może powiedzieć co to dokładnie jest z moim kolanem, ile potrwa regeneracja i co robić, by nie 'upośledzić' jakoś sprawności/nie ryzykować nawrotu kontuzji?


@qbol1234: nikt nie jest w stanie ci odpowiedzieć na te pytania, bo w internecie nikt ci nie zrobi badań.
  • Odpowiedz
@qbol1234: bardzo możliwe że uszkodziłeś sobie łąkotkę. objawy bardzo pasują do tego rodzaju urazu. o uszkodzeniu więzadeł raczej bym nie myślał, tego typu kontuzje mają miejsce najczęściej przy szybkim, energicznym i 'rwiącym' ruchu. da się z tym żyć, jednak jeśli to rzeczywiście łąkotka wcześniej czy później trzeba b będzie ją zszyć lub usunąć. podkreślam, że to tylko moje przypuszczenia, obowiązkowo udaj się do lekarza. nie powtórz błędu, który ja zrobiłem i
  • Odpowiedz
@qbol1234:

Łąkotka lub więzadło rzepki. Bez badania trudno powiedzieć. Jakby nie było, oba te stany nie wymagają pilnej interwencji. Skocz na urazową izbę przyjęć w wolnym czasie (kilka godzin czekania).
  • Odpowiedz