Wpis z mikrobloga

@kodekscywilny: ja mam w planach budowe domu, chcialem wlasnie zrobic taki projekt brylowo-graniastoslupowy, z oknami panoramicznymi i tak dalej. Po rozmowie z odpowiednimi osobami okazalo sie ze ze wzgledu na lokalny plan zagospodarowania przestrzennego mozna nie uzyskac pozwolenia inwestycyjnego bo dach jest zbyt plaski (albo nieplaski w ogole). Okej, zwykle nie #!$%@? na panstwo ale #!$%@? no zebym sobie nie mogl polozyc dachu takiego jak chce na swojej dzialce.

W kazdym
  • Odpowiedz
@PrawicowyBelkot: takie rzeczy nie tylko w Polsce, np. w Niemczech niektóre landy mają specjalne przepisy odnoszące się do koloru dachu na budynku, np. może być tylko grafitowy, a czerwony już nie, ale to się chyba ostatnio zmieniło. Jednakże u nich wynikało to z historii i swojego rodzaju estetyki niektórych wsi i miasteczek. to jakim cudem można pobudować te wszystkie hale z płaskimi dachami? domy się już pewnie pod to nie łapią?
  • Odpowiedz
@kodekscywilny: okej, rozumiem, no np ciezko jest w czeskiej Pradze postawic budynek mocno odstajacy na tle (vide historia budowy Tańczącego Domu albo nawet Lucerny), ale do cholery mam dzialke obrosnieta wokol tujami to komu przeszkadza estetycznie moj prosty daszek :P ale oczywiscie, potworki architektoniczne to inna sprawa (domy-zamki z wieżyczkami rządzą)
  • Odpowiedz
@kodekscywilny: zaprzecze troche sam sobie i powiem: skoro jestem wlascicielem działki to powinienem miec prawo zbudowac na niej co chce (w sensie architektonicznym, a nie przeznaczenia). Za budowe tandetnego zamku poniose ewentualna konsekwencje: ktos wysmieje moja chalupe, wrzuci na jakies polisz arhitekczyr, a ja sie tym przejme lub bede miec tak bardzo #!$%@?. Ale zgadza sie, te plany chca troche uporzadkowac otoczenie, szkoda jednak ze funkcjonuja w sumie od niedawna no
  • Odpowiedz
@PrawicowyBelkot: hm, tak się zastanawiam, bo wolność jednego człowieka kończy się tam gdzie zaczyna wolność drugiego, i jeżeli zbudujesz sobie cygański pałacyk na swojej działce to nie będzie podpadać pod immisje pośrednie o charakterze niematerialnym i wtedy Twojemu sąsiadowi będzie przysługiwała ochrona z 24 KC w związku z art. 23 KC (tam jest tylko przykładowy katalog). bo na pewno nie będzie mógł bronić się na podstawie 144 KC, bo tutaj tylko
  • Odpowiedz
@kodekscywilny: stary no nie ucz mnie z immisji xD w kazdym razie z posrednia niematerialna zgodzilbym sie gdyby w owym cyganskim palacyku dzialał dom publiczny, sama estetyke budynku trudno by bylo argumentowac w pozwie, chyba że np dom miałby kształt penisa :P
  • Odpowiedz