Wpis z mikrobloga

Przechodzę do nowej pracy i będę zarabiać 12400 brutto miesięcznie i dostałem do wypełnienia wniosek o zastosowaniu wyższej stawki podatku. I planowałem go wypełnić tak, żeby zaczęli pobierać 32% podatku w miesiącu kiedy przekroczę prób 120 000. No i z moich obliczeń wynika że będzie to w październiku, ale internetowe przeliczniki pokazują mi że będzie to dopiero grudzień i nie wiem już w sumie jak to liczyć. Czy ja czegoś nie zauważam?

#pracbaza #zarobki #pensja #podatki
hoppbakke - Przechodzę do nowej pracy i będę zarabiać 12400 brutto miesięcznie i dost...

źródło: image

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@hoppbakke: Z wynagrodzenia brutto musisz jeszcze odjąć koszty uzyskania przychodu (250 lub 300 zl) i pracownicze składki społeczne. Dopiero ta różnica jest brana pod uwagę do progu 120k
  • Odpowiedz
@hoppbakke: Różnica wynika z odliczenia kosztu uzyskania przychodu oraz kwoty wolnej od podatku. Stąd wchodzisz w II próg dopiero w grudniu.

Jeśli nie chcesz, żeby niższa pensja w grudniu cię dobiła (czynnik psychologiczny), to popros księgowość w firmie, aby zaliczkę na podatek odprowadzali w kwocie uśrednionej dla całego roku. Wówczas ty też będziesz otrzymywał uśrednione wynagrodzenie (dochód roczny podzielony przez liczbę miesięcy).

Nadpłaty odzyskasz w PIT.

Niby nic, ale naprawdę
  • Odpowiedz