Wpis z mikrobloga

Kiedyś, żeby wyszukać aplikację w Sklepie Play, wystarczyło raz dotknąć pole wyszukiwarki u góry. Teraz trzeba dotykać dwa razy – najpierw na dole „Szukaj”, a na kolejnym ekranie u góry wyszukiwarkę.

Trend spadającej ergonomii w obsłudze systemów operacyjnych i aplikacji obserwuję od dawna i oprócz tego, że jest on niezrozumiały, to do tego jest bardzo irytujący.

#android #google #ergonomia #ux #ui #systemyoperacyjne #aplikacje #telefony
jednorazowka - Kiedyś, żeby wyszukać aplikację w Sklepie Play, wystarczyło raz dotkną...

źródło: Bez tytułu

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jednorazowka: dlatego trochę mam beke jak widzę oferty tych wszystkich firm i opisy z wymaganiamy typu "user centred designed" itp. ( ͡° ͜ʖ ͡°) koniec końców i tak zostajesz wyrobnikiem PMa albo innego Product Ownera i robisz debilizmy które zwiększają konwersję kosztem jakości produktu. Nie widze innej opcji w tym rozwiązaniu niż takiej żeby skupić uwagę klienta na promowanych w "dla ciebie' gównogierkach i utrudnić znalezienie
  • Odpowiedz
@jednorazowka: sklep play to rak z przerzutami, czy jak kto woli- korporacyjna utopia, gdzie wpisując nazwę aplikacji, dostajesz jej ordynarnego chamskiego klona zasranego reklamami wyżej niż pierwowzór xD
Przeciętna aplikacja na androida spełnia założenia bycia trojanem, żądając pierdyliarda uprawnień.

Ten system to żart.
  • Odpowiedz
  • 0
W wielu aplikacjach robią też taki myk, że wystarczy kliknąć raz jeszcze symbol lupy na dole. Tutaj też to działa
  • Odpowiedz
Teraz trzeba dotykać dwa razy – najpierw na dole „Szukaj”, a na kolejnym ekranie u góry wyszukiwarkę.


@jednorazowka: c---a prawda, ciśnij 2x w szukaj to ci automatycznie focus przeskoczy, nie trzeba daleko kciukiem machać.
  • Odpowiedz
@Morf nie no, kolega @cycun ma racje. Tak to działa w sklepie play. Nie znaczy jednak że to jakaś zajebista interakcja. Kłóciłbym się, że sprzeczna z tym czego natywnie sie może spodziewać użytkownik androida. Szukajka bardzo często, od menu telefonu, przez opcje zazwyczaj jest od razu dostępna na górze ekranu. Moim zdaniem słaby UX ale pewnie konwersja się zgadza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@jednorazowka: To, co oni zrobili z tym sklepem, to woła o pomstę do nieba. Już pominę to o czym wspominasz, usunięciu paska wyszukiwania z góry strony i przeniesienie go niżej, gdzie trzeba klikać dwa razy.
Ale wpisujesz tytuł gry, konkretny tytuł danej gry, gatunku gry, a ten zasrany algorytm wypluwa ci 100 wyników kompletnie nie związanych z twoim zapytaniem.
Kiedyś dało się znaleźć naprawdę ciekawe perełki które wciągały na miesiące
  • Odpowiedz
@jednorazowka: oni rzadko robią coś tylko z jednego powodu. Tutaj prawdopodobnie upiekli kilka kartofli na jednym ognisku;

1. Duża liczba użytkownicy, wchodzi w sklep tylko po to żeby wyszukać konkretną apkę. Kiedy to robili dotychczas, po wejściu w sklep automatycznie kierowali wzrok na samą górę; do searchbara. Reszta kontentu (wiadomo, że chodziło o 'proponowane') była dla nich "niewidzialna" więc google nie zarabiało.

2. Coraz więcej coraz młodszych userów używa statystycznie
  • Odpowiedz
@jednorazowka: do dziś nie mogę pojąć jak to się stało, że nagle większość deweloperów na androidzie porzuciło szufladę z boku na rzecz przycisków nawigacyjnych na dole jak na IOS. no komu to przeszkadzało?
  • Odpowiedz
  • 0
W wielu aplikacjach robią też taki myk, że wystarczy kliknąć raz jeszcze symbol lupy na dole. Tutaj też to działa


@cycun: Dzięki, faktycznie - działa i jest wygodniejsze. Ale to dalej są dwa dotknięcia zamiast jednego.
  • Odpowiedz
@jednorazowka powiem więcej, nie tylko są to dwa dotknięcia, ale dodatkowo jeszcze wprowadzanie usera w bład.

Po kliknięciu szukaj powinno się... szukać ( ͡° ͜ʖ ͡°). Nie klikać drugi raz, nie klikać w search bar. Szukanie jako nazwa taba - szukanie jako akcja. Wszystko inne to wprowadzanie w bład.

Dodatkowo ora to trochę dostępność. Jesteśmy osobami pełnosprawnymi, z tego sklepu korzystaja tez osoby z niepełnosprawnościami umyslowymi. Jeśli
  • Odpowiedz