Wpis z mikrobloga

Problem polega na tym, że uwierzyliśmy, iż dobre państwo to małe państwo, dobre podatki to niskie podatki, a każdy powinien sobie sam kupować to, czego mu potrzeba. W wielu kluczowych sferach naszego życia jest to pogląd całkowicie fałszywy.


Jacek Żakowski.

Czy tylko ja mam wrażenie, że lewica uważa przeciętnego człowiek za upośledzonego umysłowo debila?

#pytanie #lewackalogika #4konserwy
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Aleksander_Newski: Żakowski już dawno odpłynął od realiów rzeczywistości. Myśli że jak w każdym wywiadzie / artykule sypnie nazwiskami z książek których nikt normalny nie czyta, to jest taki mądry, że bardziej się nie da. A gada takie głupoty, że szkoda komentować
  • Odpowiedz
@Nick3emnick: Zapewne masz rację, ale wydaje mi się, że większość lewicowców przedstawia podobny tok myślenia. Jesteś zbyt głupi żeby samemu sobie coś kupić/załatwić. Oddaj to nam, a my zrobimy to lepiej.
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski: O ile nie zgadzam się z Żakowskim w tej kwestii, o tyle myślę, że większość ludzi to jednak debile. Myślę, że stopień zadłużenia społeczeństwa, brak oszczędności i planów emerytalnych nie wynika tylko i wyłącznie z działalności państwa w tym zakresie. Prawdziwy kapitalizm na początku odbiłby się wielu Polakom czkawką.
  • Odpowiedz
@ripp1337: Trudno mi się z tym zgodzić. Jeżeli w kraju o takim stopniu represji wobec obywatela większość ludzi ma jeszcze za co jeść to znaczy, że jesteśmy mistrzami w planowaniu i kombinowaniu.
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski: To, że większość ludzi "nie ma za co jeść" jest oczywistą nieprawdą. Zgoda, że mamy w Polsce obszary biedy i setki tysięcy, jeśli nie miliony ludzi ubogich. Tylko, że mamy też bardzo wiele osób, które zarabiają godnie, a i tak są pogrążeni w kredytach, nie mają oszczędności i planu finansowego na starość poza "jakoś to będzie, dzieci pomogą". Rzecz jasna, gdyby państwa ograniczyło ingerencje w niemal wszystkie dziedziny życia,
  • Odpowiedz
@o90: Pewnie tak


Ale skoro pisze "że uwierzyliśmy, iż dobre państwo to małe państwo" to odnosi się do stanu faktycznego jako niezadowalającego i chciałby te strefy poszerzyć.
  • Odpowiedz
@bruceivins: Owszem, że jest mnóstwo naiwności. Mówiłem tu raczej o przedsiębiorcach, którzy lwią część czasu poświęcają na bezowocną walkę z państwowym bizancjum. Widzę po rodzinie/znajomych.

Ale urynkowienie i liberalizacja polskiej gospodarki bardzo zwiększyłyby świadomość społeczeństwa. Do tego ważne jest usprawnienie sądownictwa gospodarczego i ułatwienia w przepisach.
  • Odpowiedz