Wpis z mikrobloga

#codzienneainews dziś: nowa realistyczna lora, generator muzyki, bagatelizowanie SI w sztuce
[1]
Nowa LoRA dla Flux - Boring Reality v2 umożliwia tworzenie stosunkowo realistycznych "zdjęć" jak to w komentarzu.
[2]
FluxMusic to nowy model text2music. Wykorzystuje on wiele wstępnie wyszkolonych koderów tekstu, aby zrozumieć podpowiedzi. Następnie stosuje mechanizmy uwagi zarówno do danych tekstowych, jak i muzycznych, a w kolejnym kroku udoskonala dźwięk za pomocą warstw tylko muzycznych. Model ma około 4 miliardów parametrów i może być uruchamiany lokalnie.

Ujdzie, ale Suno i Udio brzmią lepiej.

[3]
Na łamach New Yorkera niejaki Ted Chiang twierdzi, że choć sztuczna inteligencja może naśladować style artystyczne i generować tekst lub obrazy, to zasadniczo brakuje jej intencjonalności i procesu decyzyjnego, który definiuje ludzką kreatywność.

W sztuce, niezależnie od tego, czy jest to powieść, obraz czy film, każdy szczegół wynika z wielu wyborów dokonanych przez artystę. SI działa natomiast poprzez "uśrednianie wyborów" lub "naśladowanie istniejących stylów", przez co jej produkty są wtórne i często nijakie.

Chiang odrzuca twierdzenia, że generatywna SI zmieni sztukę tak, jak kiedyś fotografia, ponieważ fotografowie nadal dokonują artystycznych wyborów, podczas gdy narzędzia AI ograniczają kontrolę użytkownika.

Wreszcie, Chiang podkreśla, w jaki sposób zdolność SI do tworzenia słów bez emocji i intencji dehumanizuje komunikację. Argumentuje to tym, że ludzkie znaczenie pochodzi z emocjonalnego i społecznego kontekstu słów lub sztuki - czegoś, czego brakuje "sztucznej inteligencji".

No OK. Spoko opinia. Tyle że gdy Chiang twierdzi, że SI brakuje intencjonalności to jednak wielu artystów już wykorzystuje ją jako potężne narzędzie do tworzenia pomysłów i eksperymentowania. SI może generować unikalne, nowatorskie kombinacje stylów lub pomysłów, których artysta mógłby nie brać pod uwagę, potencjalnie poszerzając możliwości twórcze, a nie je ograniczając.

Artyści tacy jak Bennett Miller, który wykorzystał DALL-E na swojej wystawie w Gagosian, pokazują, że AI może być medium do dokonywania wyborów, a nie tylko biernej automatyzacji.

Sztuka generowana przez SI nadal wymaga ludzkiego wkładu w celu udoskonalenia i skierowania jej w stronę pożądanego rezultatu. Ta relacja między użytkownikiem a tym narzędziem może być postrzegana jako proces współpracy. Podobnie zresztą jak malarz używający pędzli lub oprogramowania takiego jak Photoshop. Kreatywne wybory, poprawki i selekcja kształtują ostateczne dzieło.

Wraz z rozwojem technologii zmienia się definicja sztuki. Fotografia, film i sztuka cyfrowa spotkały się z podobnym sceptycyzmem, ale ostatecznie zostały zintegrowane z szerszym krajobrazem artystycznym. Sztuka generowana przez SI może zostać zaakceptowana jako nowa forma artystyczna, pomimo jej zmechanizowanego pochodzenia.

Nie zapominajmy też o potencjale SI do demokratyzacji kreatywności. Automatyzując niektóre techniczne aspekty produkcji artystycznej, SI może obniżyć "próg wejścia" dla osób, które nie posiadają formalnego wykształcenia, ale mają kreatywne pomysły. Może też pomóc nieprofesjonalnym twórcom w pełniejszym wyrażaniu siebie.

#ai #ainews #sztucznainteligencja #flux1
PeterWeiss - #codzienneainews dziś: nowa realistyczna lora, generator muzyki, bagatel...

źródło: 1725555801907.png_image

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach