Wpis z mikrobloga

Czy glutaminian sodu szkodzi i inne odpowiedzi na trudne pytania - [Crazy Nauka]

Naukowo wyjaśniamy zagadkowe zjawiska, rozwiewamy popularne przesądy i mity:

- Czy glutaminian sodu szkodzi zdrowiu?

- Dlaczego ocean właśnie stygnie, skoro jest globalne ocieplenie?

- Jak działają silniki odrzutowe w przestrzeni kosmicznej, skoro nie mogą się odpychać od powietrza?

- Czy jak zrobię zeza, to mi tak zostanie?

- Dlaczego w ciele człowieka jedne narządy występują parami, a inne nie?

- Czy rzeczywiście używamy 10% mózgu?

To szósty odcinek z tego cyklu - poprzednie zestawy pytań i odpowiedzi znajdziecie w odcinkach: 30, 31, 70, 73 i 75.


#nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #podcast
POPCORN-KERNAL - Czy glutaminian sodu szkodzi i inne odpowiedzi na trudne pytania - [...
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@POPCORN-KERNAL może komuś się przyda to info. Po glutaminianie mam migrenę. Testowalem to wiele razy i za każdym razem wynik był taki sam. Btw do ~ 25 roku życia nie miałem takich problemów ()
  • Odpowiedz
Związki kwasu glutaminowego jak najbardziej występują naturalnie w wielu produktach wysokobiałkowych - mięso, ryby, sery itp., jednak sól sodowa tego kwasu (glutaminian sodu) jest dodawana do żywności w formie wolnej, nie związanej z białkami.
Powoduje to jej większą przyswajalność i szybkie osiąganie wysokiego stężenia związku we krwi, w przeciwieństwie do źródeł naturalnych, gdzie najpierw trzeba strawić związane białko, żeby kwas glutaminowy występujący naturalnie stał się dostępny.

Podobnie jak w przypadku np. alkoholu,
  • Odpowiedz