Wpis z mikrobloga

Pająk topik (Argyroneta aquatica) to jedyny na świecie pająk, który większość swojego życia spędza pod wodą - jest to też przy okazji jedyny przedstawiciel rodzaju Argyroneta.

Istnieją co prawda pająki, które okresowo żyją pod wodą, ewentualnie od czasu do czasu zanurzają się w wodzie lub nawet nurkują, jednak żaden z nich nie jest tak mocno związany ze środowiskiem wodnym, jak topik. Topiki prawie nie wychodzą z wody: pod wodą polują, zjadają zdobycz, budują schronienie, odpoczywają, odbywają gody, składają jaja i zimują. Wynurzają się na krótko i praktycznie tylko wtedy, kiedy muszą uzupełnić zapas powietrza - pomimo znakomitego przystosowania do życia pod wodą, potrzebują powietrza atmosferycznego, żeby oddychać.

Pająk topik występuje na obszarze Europy i Azji - można go spotkać również w Polsce. Preferuje w miarę czyste, bogate w roślinność zbiorniki wodne i nie jest gatunkiem rzadkim, choć z powodu niewielkich rozmiarów i upodobania do chowania się wśród roślin nie zawsze łatwo go zaobserwować. Potrafi ugryźć, podobno dość boleśnie, a jego ugryzienie poza miejscowym obrzękiem może też czasem powodować gorączkę i nudności, choć są to raczej informacje oparte na starszych i nie do końca pewnych doniesieniach. Jad topika nie stwarza zagrożenia dla człowieka, a przypadki ukąszeń są ogólnie rzadko notowane.

Na zdjęciu topik w swoim podwodnym schronieniu.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #pajaki #polska
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
Apaturia - Pająk topik (Argyroneta aquatica) to jedyny na świecie pająk, który większ...

źródło: Argyroneta_aquatica

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 4
@Apaturia uwielbiam go, kiedyś hodowałem w akwarium. Dodałbym jeszcze, że poza dzwonem mieszkalnym topik ma odwłok pokryty hydrofobowymi włoskami podobnie jak wodne pluskwiaki i chrząszcze i trzyma tam solidny zapas powietrza. Czytałem, że tlen dyfunduje do dzwonu z otaczającej go wody. Z tego co widziałem jednak, to to topik regularnie robił przeprowadzki i budował dzwon od nowa.
  • Odpowiedz
  • 2
@jast: Topiki są świetne Lata temu też mieliśmy w domu topika w akwarium, chyba przyniesionego z jakiegoś stawu. Słabo to sobie przypominam, bo byłam wtedy jeszcze berbeciem, ale wciąż pamiętam, jak fajnie się go obserwowało podczas budowy dzwonu, kiedy przenosił pod wodę zapas powietrza.
  • Odpowiedz