Wpis z mikrobloga

Czytałem sobie ostatnio z ciekawości ustawy o emeryturach i systemie zabezpieczenia społecznego.
I powiem, że jest niesamowite, jak bardzo uprzywilejowaną pozycję mają kobiety.

1. Wiek przejścia na emeryturę - 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn - tu nie będę wnikał bo każdy wie.

2. Wymóg okresu ubezpieczenia - mężczyzna musi mieć łącznie 25 lat okresu składkowego i bezskładkowego, kobieta tylko 20.

3. Tablice trwania życia, ogłaszane przez prezesa GUS, są bez rozróżnienia na płeć używane do obliczenia emerytury. Na czym oczywiście mężczyźni tracą, bo dla nich ta średnia długość jest zawyżana przez kobiety. Dla kobiet kompletnie na odwrót.

To jest jakiś żart, o 2. i 3. do tej pory nie wiedziałem.

#polityka #zus #emerytura #pieklokobiet #bekazpisu
vvv-vvv - Czytałem sobie ostatnio z ciekawości ustawy o emeryturach i systemie zabezp...

źródło: temp_file2295916427302244302

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@vvv-vvv: Czyli wychodzi, że pomysł PO z równym wiekiem emerytalnym dla obojga wcale nie był taki zły + normalnie odwozorowywał równouprawnienie. PiS, to zmienił faworyzując kobiety, a przecież to my chłopy pchamy ten naród do przodu, no i bez nas
( ͡° ͜ʖ ͡° )*: nie byłoby nowych obywateli #pdk
( ͡ ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
  • 2
@JasnyBanan w ogóle nie był zły. Pomijając już nawet temat zastępowalności pokoleń, ten system jest zbyt skomplikowany, ustawy i rozporządzenia nad wyraz skonplikowane, a są jeszcze emerytury kapitałowe, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, uposażenie z tytułu pozostawania w funkcji w spoczynku, i dużo innych.
Reforma Tuska próbowała to wszystko ujednolicić i nakładać nowymi zasadami stopniowo, wg roczników.
No ale oczywiście nasz populistycznolubny naród musiał zdecydować, że woli płacić na ZUS z podatków.
  • Odpowiedz
@vvv-vvv: Bo PiS to argumentuje, że na starość zdrowie siada i ludzie w tym wieku nie powinni już tyrać (troche lewicą daje, pomimo, że PiS to prawica) ¯\(ツ)/¯chociaż jak oddawali władze, to wprowadzili Ustawe dającą wybór, że jak ktoś chce to może dalej robić
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@JasnyBanan ale to nie tylko pisowcy tak myślą. Niestety mamy społeczeństwo niewykształcone finansowo i dopiero dorastające do obywatelskości.
Popytaj na przykład wśród znajomych o sens odprowadzania PPK. Albo wybór części składki do ZUS do OFE.
Stawiam dolary przeciw orzechom, że większość Ci odpowie że się nie zna a oni i tak ukradną i cośtam cośtam
  • Odpowiedz
@vvv-vvv: Co do PPK, to ja mam swój pogląd miras i ja nie ufam rządowi w kwestii inwestycji. Sam sobie zainwestuje i sam zaoszczędze, nie potrzebuje do tego rządu i zdania mi nie zmienisz. Po prostu uważam, że politykom nie należy ufać, bo to nie jest Twoja żona, to mentalne prostytutki, zapłacisz im to bedą śpiewac jak im zagrasz dlatego politycy maja zrealizowac tylko to co naobiecywali w kampani wyborczej,
  • Odpowiedz
  • 1
@JasnyBanan rozumiem, ale wg mnie to nie jest kwestia zaufania. PPK prowadzone są przez podmioty normalnie działające na rynkach kapitałowych. To nie zapisy na kontach zusowskich tylko konkretne aktywa finansowe.
Ja uważam, że jeżeli mam się bać że rząd zabierze PPK to równie dobrze mogę się bać, że mi zabiorą to co mam na rachunkach bankowych czy w funduszach inwestycyjnych.

Plus, nasze państwo nie ma innego wyjścia jak powoli odchodzić od
  • Odpowiedz
@vvv-vvv: Ja uważam, że każdy system można zreformować. System ZUSowski to też system, który można przestawić na aktualną sytuacje demograficzną w kraju, ale nasze czempiony głównie z PiSu jakoś o tym nie myślą, bo np PO i to była ich zasługa w poprzednich latach, że zreformowali system emerytalny i upraszczając go. PiS jak sam wcześniej wspomniałeś go skomplikował i zfaworyzował kobiety, a potem pod koniec rządów wprowadzili Ustawe, gdzie masz
  • Odpowiedz
dopiero dorastające do obywatelskości.


@vvv-vvv: w punkt.

inwestowaniem to ja wole sam, niz powierzac to im, bo tminwestowanie to nie bukmacherka i ja musze wiedzieć w co ładuje hajs xD


@JasnyBanan: tylko biorąc udział w PPK masz dopłaty od pracodawcy i państwa, co ma bardzo duży wpływ na wysokość zwrotu. Przy samodzielnym inwestowaniu tego nie masz. Inną sprawą jest to, że pewnie takie fundusze mają większą szanse na
  • Odpowiedz