Wpis z mikrobloga

Często w ogłoszeniach o pracę pojawiają się trzy magiczne hasła, które mimo wielu lat w IT nadal są dla mnie czarną magią.

Może się znajdzie jakiś Mirek, który miał z tym styczność i wytłumaczy co to w ogóle jest bardziej od praktycznej strony? Hasła to:

- SAP

- ERP

- ABAP

Czym się różni programista który pisze "aplikacje", a taki który pisze "aplikacje SAP" (albo wręcz "sapowiec" :D), tak samo "aplikacje ERP"

Pytanie bonusowe: kto to jest wdrożeniowiec? rozumiem administrator unix, baz danych itd. Ale serio jest osobna specjalność dla osoby która ma po prostu zainstalować i uruchomić system?

#programowanie #it #sap #erp #abap
  • 27
@indiglo: Na sierpień mam zaplanowany swój pierwszy certyfikat - SAP Certified Application Associate - Financial Accounting with ERP 6.0 EhP6. Certyfikaty robi się głównie pod projekty - wymagania Klienta, a najważniejsze jest to, co potrafisz i co gdzie robiłeś.

BASIS to nie "podstawy" itd., bejzisi mają za zadanie czuwać nad funkcjonowaniem systemu, administrować rolami, robić backupy itd., są pierwszą i ostatnią fazą we wdrożeniu - ogarniają jaki sprzęt będzie potrzebny i
@indiglo: A, jeszcze od czego zaczynałem - rok temu rzuciłem pracę w Ciechanie i z zaoszczędzonych pieniędzy się utrzymywałem na bezpłatnych praktykach przez 2 miesiące w SAP Polska, we wrześniu poszedłem do płatnej pracy na SAP Consultant Assistant, teraz jestem Juniorem i napierdzielam ostro. :D
@D3lt4: Tak, tak. Co do BASISA to miałem na myśli, np. rozwijać głównie np. pod BASISA, a po czasie może liznąć coś więcej, strzelam - BW czy coś innego. Wiadomo, że we wszystkim ekspertem być ciężko, ale znać coś ponadto może być interesujące. :):)
@indiglo: Zależy jaki jest Twój cel. Jeśli chcesz być administratorem SAP i pracować po stronie klienta, to Basis może być ok. Plus to, co w danej firmie jest specyficzne dla biznesu. Jeśli chcesz być konsultantem to zdecydowanie BW, bez tracenia czasu na basis. Jak chcesz być konsultantem, to wybierz jeden moduł na najbliższe lata. Z reguły i tak lizniesz wszystkiego po trochu, ale od eksperta wymaga się aby znał na wylot
@D3lt4: a prawdą jest, że generalnie admin będzie mieć mniejsze pieniądze od konsultanta np. bw/bi z krwi i kości? :) Czy zaprzeczysz? Orientujesz sie na tyle w tej kwestii? Wiadomym jest, że kluczowy czynnik to doświadczenie, ale..
@indiglo: Oczywiście, że admin będzie miał mniejsze. W danej firmie pracujesz wtedy jako "informatyk" i pracujesz na przygotowanych przez konsultantów instrukcjach. Jako konsultant tworzysz rozwiązania i je wdrażasz, jesteś projektantem i serwisantem rozwiązań, a admin robi tylko to co został nauczony przez konsultanta - myślę, że tak jest co do zasady, bo raczej admin nie chce niepotrzebnie brać na siebie odpowiedzialności spieprzenia systemu. :D

No ale admin siedzi w jednym miejscu,