Wpis z mikrobloga

Często w ogłoszeniach o pracę pojawiają się trzy magiczne hasła, które mimo wielu lat w IT nadal są dla mnie czarną magią.

Może się znajdzie jakiś Mirek, który miał z tym styczność i wytłumaczy co to w ogóle jest bardziej od praktycznej strony? Hasła to:

- SAP

- ERP

- ABAP

Czym się różni programista który pisze "aplikacje", a taki który pisze "aplikacje SAP" (albo wręcz "sapowiec" :D), tak samo "aplikacje ERP"

Pytanie bonusowe: kto to jest wdrożeniowiec? rozumiem administrator unix, baz danych itd. Ale serio jest osobna specjalność dla osoby która ma po prostu zainstalować i uruchomić system?

#programowanie #it #sap #erp #abap
  • 27
  • Odpowiedz
@hbpitero: sap - to chyba największy system erp,

erp - "system, który jest wdrożony w firme, nadzoruje wszystkie(nie zawsze) aspekty przedsiębiorstwa"

abap - język programowania, który służy do pisania raportów etc. w sapie
  • Odpowiedz
wdrożeniowiec? rozumiem administrator unix, baz danych itd. Ale serio jest osobna specjalność dla osoby która ma po prostu zainstalować i uruchomić system?


@hbpitero: zwykle trzeba ten system sprzęgnąć z zewnętrznym oprogramowaniem, nie wspomnę o realizacji na dostępnym sprzęcie, etc. etc.
  • Odpowiedz
@indiglo: Dzięki, czyli tak właściwie to co to jet ten SAP? jakaś aplikacja webowa? desktopowa? framework? cały ekosystem aplikacji jak np. office? Czyli SAP oznacza konkretny produktk onkretnej firmy za konkretną cenę i nie jest to uniwersalne pojęcie?

Apropo ERP - no właśnie, po co robić jakąkolwiek aplikację, która nie jest "wdrożona w firmie"? po co robić aplikację która nie nadzoruje żadnych aspektów przedsiębiorstwa? Mam rozumieć, że pewnie jakieś 90% programów
  • Odpowiedz
@Szarlejowiec: No właśnie mi się wydaje, że najzwyczajniej programiście tworząc program integrują go z innymi, poprzez API itd. co taki wdrożeniowiec np. Java może zrobić jak dostaje aplikację skompilowaną do EAR czy WAR zrobić... pokonfigurować połączenie z bazą i innych usług w XML itp. - tę samą wiedzę przecież ma programista, który tworzął tę aplikację + 10 ton innej wiedzy
  • Odpowiedz
@hbpitero: aplikacja sap - to może być np. raport, a system sap jest oparty między innymi na raportach, które Ty w języku ABAP programujesz, sapowcem może nazwać się każdy kto robi w sapie, ale to może być działka np. w hr albo administracja systemem, albo konsultant

wdrożeniowiec to ktoś kto uczestniczy we wdrożeniu takiego systemu do firmy i czasami takie wdrożenia trwają podobno latami

samą nazwę sap określiłbym jako "markę" -
  • Odpowiedz
@indiglo: ,@mbielejewski: Czyli rozumiem, że:

SAP (formalnie) - nazwa firmy "Systemanalyse und Programmentwicklung"

SAP (potocznie) - nazwa jej produktu a dokładniej np. SAP R/3 (za wikipedią)

i tyle? Nie można np. siąść i napisać sobie np. w PHP "systemu SAP", tylko musi to być ściśle oparte/zintegrowane z API produktu SAP R/3 firmy SAP?

Natomiast sam SAP R/3 jest systemem typu ERP co już jest bardzo szerokim pojęciem, i jeżeli pani Zosia
  • Odpowiedz
Nie można np. siąść i napisać sobie np. w PHP "systemu SAP",


raczej można napisać coś na wzór SAPa, jakiś inny system ERP, coś w stylu OS typu Windows, a ERP typu SAP

Natomiast sam SAP R/3 jest systemem typu ERP co już jest bardzo szerokim pojęciem, i jeżeli pani Zosia z działu zarządzania napisała sobie zaawansowane marko w VB Excel do zarządzania np. przyjmowaniem/wydawaniem towarów to stworzyła prosty system ERP?


można
  • Odpowiedz
@indiglo: No nic, dla mnie nadal to wszystko będzie czarna magia. Musiałbym po prostu usiąść przed ekranem na którym jest odpalony ten cały SAP :). Dziwne, że tyle lat w IT i przeglądając książki, tutoriale itd. niemal niemożliwe trafić tak po prostu na SAP, tak jakby to był jakiś tajemniczy zamknięty świat.

Dla mnie w ogóle te słówka istnieją tylko w ofertach pracy i nigdzie poza tym, a styczność z programowaniem
  • Odpowiedz
No nic, dla mnie nadal to wszystko będzie czarna magia. Musiałbym po prostu usiąść przed ekranem na którym jest odpalony ten cały SAP :). Dziwne, że tyle lat w IT i przeglądając książki, tutoriale itd. niemal niemożliwe trafić tak po prostu na SAP, tak jakby to był jakiś tajemniczy zamknięty świat.


@hbpitero: mogę się z tym zgodzić, cała ta wiedza, otoczka, itp. - jak na IT jest dość hermetyczna według mnie.
  • Odpowiedz
@hbpitero:

"mimo wielu lat w IT nadal są dla mnie czarną magią" chyba nie robisz w it takie pytania zadajac

SAP to wielkie COŚ ;)

zalozmy sobie ze masz sklepik osiedlowy ... i pewnego dnia budzisz sie i masz siec 1000 sklepikow osiedlowych rozsianych po 5 krajach, kazdy z innym systemem podatkowym, pieniadzem, prawem ... chcesz to spiac w jedna dupe, oglaszasz przetarg i wygrywa SAP, wpada zgraja sapiacych panow i
  • Odpowiedz
@bazingaxl: Rozumiem, tylko przez "czarna magia" mam właśnie na myśli to co się tam dzieje od kuchni. Czy konfigurują gotowy sytem, czy "wyklikują" moduły kreatorami, czy piszą w "języku SAP" czy np. w zwykłym typu Java jakiś nowy moduł do całego głównego produktu SAP itd. Właśnie mam na myśli co taki SAPowiec robi i co powinien konkretnie umieć jeżeli chodzi o aplikowanie na oferty pracy.

Na razie wygląda to dla mnie
  • Odpowiedz
@hbpitero: Po trochu wszystkiego. SAP jest bardzo elastyczny i dużą część systemu zazwyczaj da radę dostosować do wymagań klienta (w zasadzie do wymagań odnośnie konkretnego procesu), za pomocą 'kreatorów' (niestety nie jest to takie piękne :)). Niektórych rzeczy SAP nie przewidział, ale jeżeli klient na nie naciska, wówczas do akcji wkracza konsultant ABAP i dopisuje kawałek kodu, który robi rzecz którą chce klient.

Generalnie całych modułów się nie pisze :) SAP
  • Odpowiedz
@hbpitero: i jeszcze jedno, wbrew pozorm, wdrożenie takiego systemu to nie jest prosta rzecz. W świecie SAP, wdrożeniowiec to nie osoba, która instaluje system. Tutaj nazywa się ich BASISami. Oni dbają o system od strony hardware'u, łatek i ogólnie tego, żeby to wszystko działało bez zarzutu od strony 'technicznej'. Wdrożeniowiec (o którym pisałeś w 1 poście) to bardziej konsultant biznesowy, który ogarnia jak przebiega proces i potrafi skonfigurować system do wymagań
  • Odpowiedz