Wpis z mikrobloga

Pytanie bardziej może do zawodowców budowlanych, inżynierów, studentów budownictwa itd. Od jakiegoś czasu próbuję znaleźć w necie jakąś książkę, publikację, artykuły itd. dotyczące konkretnie aspektów technicznych rozbudowy czy modernizacji budynków, domów, wzniesionych w technologii tradycyjnej mniej lub bardziej, w każdym razie żadne tam drewno czy konstrukcje stalowe itd., tylko ściany murowane, czy to tradycyjnie czy bloczków takich i owakich. O ile można znaleźć całkiem sporo pozycji typu budownictwo ogólne, technologia wznoszenia budynków od podstaw, podręczniki do nauki zawodu, fachowe obliczenia, remonty i wzmacnianie murów i fundamentów, izolacje, eurokody, normy, śnormy, warunki wykonania i odbiorów, często jakieś zagadnienia dość niszowe typu tam jakieś nowe materiały renowacyjne i badania akademickie, aspekty prawne rozbudowy itd. ... to dotychczas nie udało mi się znaleźć żadnej książki, czy podręcznika, gdzie techniczne tematy rozbudowy konstrukcji murowanej, powiększenia budynku, wznoszenia dobudówek do już istniejących obiektów byłyby jakoś głębiej poruszone. A przecież to jest kurła wydawałoby się chyba olbrzymia część ruchu budowlanego, więc problemy typu "czy fundament nowo wznoszonego budynku musi być powiązany z istniejącym, czy może nie i jak ma w ogóle wyglądać taki fundament, jak połączyć ze sobą mury zewnętrzne (nie ścianki działowe wewnątrz, bo o tym akurat jest sporo) itd." powinny być poruszane notorycznie.
Coś źle szukam? Zna ktoś może jakieś publikacje na ten temat? Nie chodzi mi tu o jakieś albumu typu "101 dobudówek inspiracji i pomysłów bla bla bla", albo "remontuj sam mieszkanie, tak wygląda wiertarka", tylko rzeczy, które są takimi podstawami tematu dla wykonawców, czy dla projektantów i mogą to być nawet starsze rzeczy.
#budownictwo #budowadomu #remontujzwykopem #remont #murarstwo
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@niecodziennyszczon: Bo to raczej rozwiązania lokalne i często nie wiadomo co tam jest, czyli i tak projektujesz np. nowy fundament i przewiązanie dajesz, lub nie, bo możesz dostawkę zrobić oddylatowaną.
  • Odpowiedz
@niecodziennyszczon: Po co, jak to zwykle drobne sytuacje i prawie każdy inżynier z uprawnieniami powinien to ogarnąć, inżynieria budowlana zajmuje się głównie poważniejszymi zagadnieniami. Są publikacje z zakresu napraw konstrukcji murowych, czy betonowych i one trochę temat opisują, ale dla laika mogą być ciężko czytalne.

Natomiast podejście w zakresie napraw starych jest dla większych inwestycji mało pożądana, czyli lepiej jest zburzyć i nowe stawiać, zgodnie ze standardem użytkowym (często gorszym
  • Odpowiedz
@KollA: No ale ten inżynier jednak najpierw tez musi wiedzieć jakie rozwiązanie zastosować w określonej sytuacji, a tych Mariuszów chcących rozbudować chałupę i potrzebujących do tego fachowego projektu jednak w skali kraju trochę jest. Skąd zadem czerpie tą wiedzę inżynier, który będzie tematem się zajmował? Nie chodzi mi o czyste obliczenia tylko opisy rozwiązań technicznych możliwych do zastosowania i nie tyle o naprawy, bo tu akurat wiem, że jest sporo
  • Odpowiedz
@niecodziennyszczon: Ale nie ma pozycji która ci powie zrób to albo to jeśli masz taki budynek. To są zagadnienia ogólne, wzmacniania,konstrukcji, wznoszenia murów, materiałoznawstwa i w oparciu o znajomosc tych zagadnień ogólnych czy to konstrukcyjnych czy instalacyjnych rozwiazujesz konkretny problem. Zawsze są różne możliwości rozwiązania konkretnych kwestii i dla danej sytuacji trzeba wybrać najlepsze. Od tego jest właśnie inżynier.
  • Odpowiedz
@funkykoval: Rozumiem, ale jednak jeśli chodzi np. o wzmacnianie fundamentów, podbijanie, izolacje itp. itd. jest sporo materiału omawiającego rozwiązywanie różnorakich przypadków. Izolacja fundamentów sąsiadujących ze sobą - też jest parę fajnych pozycji. Gdzieś tam nawet widziałem tematy nadbudowy. Jeśli zaś chodzi o powiększenie przez rozbudowę serio w zasadzie nic, a parę kilkutomowych cegieł i żelaznych pozycji przejrzałem. Są jakieś artykuły w internecie, ale to takie raczej poradniki bez podawania źródeł.
  • Odpowiedz
@kawalerka15k: Jeżeli piszesz o tym - https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ksiazka_poradnik.html - to nie znajdziesz w nich tematów konstrukcyjnych. To książka nastawiona na fizykę budowli i w takiej też dziedzinie działa na rynku autor.

Gdzieś tam nawet widziałem tematy nadbudowy.

@niecodziennyszczon: To o czym piszesz wiąże się z przyjęciem przez projektanta schematu statycznego zastanego obiektu budowlanego i na jego podstawie sprawdzenie czy konstrukcja wymaga wzmocnienia czy nie. Koniec. Reszta to rzemieślnicza praca i walka z pogodzeniem możliwości technicznych i finansowych z wizją architekta/inwestora. A to czy po usunięciu stropu decydujesz się na nowy gęstożebrowy lub żelbetowy oparty np. w gniazdach w murze, czy podczas pogłębiania piwnicy wykonujesz przeponę żelbetową w poziomie posadzki wynika z doświadczenia, przyzwyczajeń, wyczucia tematu, ekspertyz, warunków geologicznych. Każdy przypadek jest inny dlatego w tej kategorii można pisać artykuły-ciekawostki, ale mija się z celem tworzenie o tym książek - takie jest moje zdanie.

W oswojeniu się z
  • Odpowiedz
oparty np. w gniazdach w murze

@dyzenteria:
No więc właśnie np. o takie rzeczy mi chodzi. No skądś już ten budowlaniec musiał wiedzieć o możliwości stosowania we współczesnym budownictwie takich rozwiązań jak wtórne wprowadzanie stropów inaczej niż w czasie samej budowy, i że taką metodę można wykorzystać, jest ona bezpieczna, sprawdzona wyliczona, bo no raczej nie jest to tylko tradycja ustna przekazywana z pokolenie na pokolenie lub tylko przez wykładowców na zajęciach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W zasadzie to mnie interesuje bardziej od strony wykonawczej, murarskiej temat samego łączenia nowego z zastanym, czy to fundamentów, czy ścian, bo tutaj z tego co udało mi się znaleźć zauważyłem, że istnieje wiele sprzeczności dotyczących metod wykonywania takich rzeczy. Gdzieś widziałem np. dołączanie fundamentu nowego za pomocą prętów zbrojeniowych wkładanych w wywiercone otwory (swoją drogą dzisiaj są dostępne dla cywila te wszystkie kotwy chemiczne, a jeśli tak robiono kiedyś to jak, na samą mocniejszą zaprawę?). Gdzieś indziej, na jakimś niemieckim forum, ludzie zajmujący się tematem stwierdzali, że kategorycznie przy takich dobudówkach murowanych nowy fundament powinien być odrębny, żeby wszystko pracowało sobie po swojemu, bo inaczej mogą być pęknięcia, aczkolwiek jeden się tam wyłamywał, jak to na forach. Jeszcze gdzieś indziej czytałem, że teraz przy takich problemach stosuje się płytę fundamentową, która jest bardziej stabilna niż tradycyjne fundamenty (i tu rozumiem, że jest to rozwiązane też
  • Odpowiedz
@niecodziennyszczon: Wiele tych tematów wynika w trakcie modelowania konstrukcji i są to tematy porozrzucane w różnych pozycjach tematycznych (również tych wymienionych wyżej), stąd wielką bazą wiedzy są "samouczki" do konkretnych programów, których support czuwa, aby wiedza w nich zawarta była jak najświeższa. Podstawy rozeznania w podobnych tematach zawarte są w tej pozycji: https://www.antykwariat-wroclaw.pl/ksiazka/brandt-ks-konstrukcje-budowlane-naprawa-wzmacnianie-przerobki/41817
i "Ustrojach budowlanych" Sieczkowskiego, do których często są odniesienia w innych książkach np. w "Konstrukcjach murowych" Rudzińskiego
  • Odpowiedz