Wpis z mikrobloga

Ta komentatorka cały czas mówi BOJSKO zamiast BOISKO zupełnie jak Tomasz Hajto, który równolegle komentuje mecz Jagiellonii Białystok. Sprawdziłem - to Magdalena Śliwa, która urodziła się w Makowie Podhalańskim. Tomasz Hajto również jest z tej miejscowości.

Także w Makowie Podhalańskim najwyraźniej mówi się bojsko na boisko. Taka ciekawostka.

#paryz2024 #mecz
  • 53
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@toporek1234: oni w górach tak mówią po prostu. Bojsko to jest centralna część stodoły. Kibel to wiadro a gadzina to drób lub dzieci w zależności od kontekstu 😆
  • Odpowiedz
@toporek1234: już dawno temu pisałem o niechlujstwie językowym reporterów, dziennikarzy, lektorów i ogólnie ludzi "pracujących językiem" i w różnych wiadomościach, czy nawet reklamach usłyszysz np. "bojsko", "prezdent", "pjany", "hemorojdy"...
  • Odpowiedz
To nie jest kwestia zamieszkania tylko edukacji


@Maczuga_Herkulesa18: Jak to nie jest kwestia zamieszkania? Na południu mówi się bojsko albo bojisko, a pisze boisko. To, że północ Polski została mocno zrusyfikowana to inna sprawa.
  • Odpowiedz
@Chodok: o przypomniałeś mi jak byłem na wakacjach w gospodarstwie agroturystycznym i kazali mi wiadra z wodą dla krów zanieść na boisko, a ja poszedłem na trawnik gdzie dzieci miały bramki i grały w piłkę i czekałem z tymi wiadrami jak debil xD Dopiero na kolacji mi powiedzieli, że boisko to tam przy stodole xD
  • Odpowiedz
To nie jest kwestia zamieszkania tylko edukacji. Tak to jest jak ktoś się wolał zająć sportem niż szkołą, a później wychodzą deficyty


@Maczuga_Herkulesa18: Tak samo takie teksty to nie jest kwestia edukacji, tylko braku kultury. Gwara istnieje i nie rozumiem po co się "wielki panie" z Warszafki czy innej wiochy tak obruszasz, że ktoś śmie mówić inaczej niż ty.
  • Odpowiedz