Wpis z mikrobloga

Polica 1369 m n.p.m. (Beskid Żywiecko-Orawski)
Data: 20.03.2024
Trasa: Kojszówka (szlak niebieski) -> Pod Drobnym Wierchem (szlak niebieski/czerwony) -> Przełęcz Malinowe (szlak czerwony) -> Przełęcz Kucałowa (szlak czarny) -> Schronisko PTTK Na Hali Krupowej (szlak czarny) -> Przełęcz Kucałowa (szlak czerwony/zielony) -> Złota Grapa (szlak czerwony) -> Cyl Hali Śmietanowej (szlak żółty) -> Hala Śmietanowa (szlak niebieski) -> Pod Halą Śmietanową (szlak zielony) -> Zawoja, Centrum (szlak zielony).
Długość trasy: 23,8 km
Suma podejść: 1248 m.

Trasa prowadząca w większości przez Główny Szlak Beskidzki, ze startem z niebieskiego w Kojszówce. Przez połowę trasy niewiele się tu dzieje. Na niebieskim jest mała polana z widokiem na pojedyncze szczyty Beskidu Makowskiego oraz Wyspowego (Przykiec, Groń, Zembalowa). Na kolejny bezleśny fragment szlaku trzeba czekać aż do okolic Okrąglicy. Niedawna wycinka odsłoniła dużą panoramę widokową w kierunku północno-wschodnim, w stronę Beskidu Małego i Pasma Pewelsko-Krzeszowskiego. Dalej na szlaku, tuż za Okrąglicą znajduje się Hala Kucałowa, często mylona z Halą Krupową (od tej ostatniej wzięła się nazwa pobliskiego schroniska). Jak wiele hal pasterskich w Beskidach, także i ta stopniowo zarasta.

Od Hali Kucałowej zaczyna się krótkie podejście na Policę, jedno z nielicznych miejsc w okolicy ze śniegiem. Ze szczytu dość dobrze widać Tatry i pobliską Babią Górę. Dalsza droga wymagała jednak dużej ostrożności - przy zejściu do Zawoi od strony Hali Śmietanowej i dalej na zielonym szlaku zgromadziło się w cieniu bardzo dużo lodu.

#gory #beskidy
WR9100 - Polica 1369 m n.p.m. (Beskid Żywiecko-Orawski)
Data: 20.03.2024
Trasa: Kojsz...

źródło: 20240320_143637

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@TwojHimars: nie wiem czy jedzie coś bezpośrednio. Startowałem z przystanku PKP. Za to mogę powiedzieć, że po 18 (przynajmniej poza sezonem) z Zawoi nic sensownego nie odjeżdża
  • Odpowiedz
  • 1
@high_hopes: Tatry najlepiej widać z dwóch miejsc - Hali Krupowej (tej właściwej od południowego zbocza Okrąglicy) i z tarasu widokowego przy schronisku. Widać je też z samej Policy, ale w tym wypadku są trochę przysłonięte drzewami.

Podobno niezłe widoki są też w najwyższym punkcie Hali Kucałowej (tzw. Kocia Łapa), ale tam nie byłem.
  • Odpowiedz