Wpis z mikrobloga

#gielda

Jak działają ETF accumulating w XTB? Czy tam są jakieś reinwestycje? Probuje zrozumieć ten mechanizm. Czy za zyski wypracowane z dywidend etc w taki etc kupowane są następne akcje? Jak to działa?
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zouzosi: Ty tego nie zobaczysz wprost. Będziesz widział jedynie wzrost wartości jednostki tego etf w porównaniu do wartości jednostki etf dystrybucyjnego.
  • Odpowiedz
Tylko gdzie to widać, otwierają się nowe pozycje czy rosną wartości juz otwartych?


@zouzosi: Najlepiej porównaj sobie wykresy ETFów na to samo akumulacyjnych vs dystrybucyjne i będziesz widział, o co chodzi.
  • Odpowiedz
@zouzosi: Też na początku myślałem, że są dokupowane ETFy, które trafiają na Twój rachunek. Natomiast jest to reinwestowane na wyższym poziomie, przez co po prostu Twoje jednostki zyskują na wartości. Jeśli miałeś 100 ETFów acc, to po dywidendzie ciągle masz 100 ETFów, natomiast ich wartość wzrasta
  • Odpowiedz
  • 1
@pp93 to w takim razie cena ETFa musi być oderwana od ceny rynkowej?

Bo jeżeli ja teraz kupiłem 100 ETFow na rynek globalny po 10$ a ty 100 ETFow rok temu. Musiałbyś mieć inną cene sprzedaży i dokupu.
  • Odpowiedz
@innv: Nie, nie. To jest ciągle ta sama cena. Różnica jest między ETFem acc i dist.
Na Twoim przykładzie. Kupiłem rok temu acc po 10$ po roku jest warty np 15$. Ty kupiłeś rok temu dist po 10$ (tutaj powinna być różnica między dist i acc, ale dla uproszczenia i pokazania różnicy daję taką samą) i po roku warty jest 13$ i dostałeś np 2$ (minus podatek belki) dywidendy, bo
  • Odpowiedz
  • 1
@pp93 dobra kumam. Zabrało mi zdania.

"Cena sama w sobie funduszu wzrasta. I że acc ma większy wzrost niz dist. "

  • Odpowiedz