Wpis z mikrobloga

Czy i3 370m i 2GB ram dadzą sobie radę z Ubuntu? Wolałbym nie instalować Xubuntu i Lubuntu bo od nich oczy pękają.
#linux #ubuntu
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@Cinoski Ubuntu to najbardziej zamulony Linux. Na nowym sprzęcie nie widać. Ale na 15 letnim to będzie masakra. Windows 10 będzie znaczenie szybciej chodził.
  • Odpowiedz
@Cinoski: Pytanie czy i7 z 2 czy 4 rdzeniami. Po drugie - 2GB Ramu - jeśli nie będziesz używać przeglądarki to pewnie będzie git. Tylko po co reanimować takiego trupa
  • Odpowiedz
Jak tak stary komputer masz, to może zainstaluj Ubuntu na nim z X Windows i z uruchamianie się do trybu konsolowego (init 3 zamiast domyślnego init 5). Wtedy będziesz mógł potraktować go jako serwer i logować się na niego zdalnie z innego Linuksa poprzez "ssh -X <IP starocia>". W takim układzie będzie mógł odpalać aplikacje okienkowe na tym starociu (mimo że tryb graficzny byłby wyłączony), a okienka ze starocia będą się pokazywać
  • Odpowiedz
@Cinoski: Antix (icewm) w dzisiejszych czasach na średnim obciążeniu zjada 1,3-1,6 i jest to tylko pokazówka że linux potrafi uratować stary sprzęt, a co dopiero jakbyś potraktował to jako 'daily', postawił Gnome czy W10 i odpalił YT z filmikiem w 720p, w jednej karcie xD
  • Odpowiedz
@Cinoski nie proc, a ram jest tutaj głównym problemem - tyle to zeżre przeglądarka; spece tutej hejtują, ale możesz łatwo potetstować różne de z EndeavourOS; minimalna instalacja trwa około 5 min, w trakcie instalacji możesz sobie wybrać de; zacząłbym od kde, później xfce i lxde, kolejność od najbardziej zasobożernych; ubuntu to słaby pomysł dla kiepskich maszyn
  • Odpowiedz
@Cinoski: ja mam na jednym kompie i3-4005U (chyba porównywalny) i używam Minta XFCE, bo Cinnamon (czyli mniej więcej zbliżony do tego co jest w Ubuntu) nie chodził płynnie. Tyle, że poza tym mam SSD i 8 GB RAM.

2 GB to jest za mało na jakikolwiek system... 4 GB to minimum, żeby to miało jakikolwiek sens.
  • Odpowiedz