Wpis z mikrobloga

#fotografiaanalogowa #ciemnia #kiciochpyta

Analogowe Mirki i Mirabelki! Zaczynam przygodę z filmem i zastanawia mnie wywoływanie, a mianowicie:

1. Czy R09 nadaje się do innych filmów niż Fomapany? Zakładam, że tak, bo to odpowiednik Rodinala, ale pewnie czas wywoływania będzie się różnił. Jeśli będzie się różnił, to macie sposób jak to obliczyć?

2. Czy 10 minut wywoływania, agitacja przez pierwszą minutę, a potem na początku każdej minuty to uniwersalny sposób? Czy jak przejdę sobie z Fomapana na np. Kodaka, to nadal mogę tą metodą działać z powodzeniem?

Z góry dziękuję za pomoc!
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nickbezpomyslu wydaje mi się że jeżeli jesteś początkujący, niewolnicze trzymali się czasu mieszania nie sprawi żadnej różnicy. jako dzieciak wywoływałem filmy na kółku fotograficznym i kręciliśmy koreksem zupełnie randomowo.
grunt to trzymać się temperatury, proporcji roztworu i czasu - wszystko to powinieneś mieć napisane na opakowaniu wywoływacza
  • Odpowiedz
@PotwornyKogut: @Dolan Pytanie trochę na przyszłość, bo już się jaram tym, że wywołam swoje zdjęcia, chociaż jeszcze żadnego nie zrobiłem (dziś biorę aparat na spacer). Na razie mam fomapana 200 i chemię też z fomy, dlatego pytam konkretnie o R09. Pewnie parę rolek w tym wywołam, a potem może być przesiadka - albo na inny negatyw, albo na inną chemię, albo i nie, zobaczymy.
  • Odpowiedz
@nickbezpomyslu: foma ten dwuskładnikowy na 5L? typowy uniwersalny i bezpieczny wywoływacz, będzie git. Jak już się wkręcisz (o ile się wkręcisz) to wtedy zaczyna się zabawa w dobieranie wywoływaczy do filmów itd. Ale na zwyczajne amatorskie potrzeby to taki wywoływacz zadowoli cię przez długi czas.
  • Odpowiedz
@nickbezpomyslu: czynników wpływających na efekt jest kilka i wpływają na siebie nawzajem, więc wypadkowa jest dość skomplikowana. mieszanie raczej ma wpływ najmniejszy. ogólnie, to jak chcesz mniejsze ziarno to rozcieńczasz bardziej i wydłużasz czas. ale moim zdaniem musisz zrobić kilkaset zdjęć, żeby zacząć rozróżniać że jakiś konkretny efekt zależy od sposobu mieszania.
co do wywoływaczy - raczej nadają się, bo reakcja chemiczna jest w sumie jedna. tylko wynik może być
  • Odpowiedz