Wpis z mikrobloga

Astronomia (bliskiej)przyszłości: dane, maszyny i ludzie, Agnieszka Pollo

Prof. Agnieszka Pollo, wicedyrektorka Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku i badaczka z Obserwatorium Astronomicznego UJ, opowiada w swoim wykładzie o naszych współczesnych dociekaniach na temat struktury i ewolucji kosmosu – a także o narzędziach, które wykorzystuje kosmologia obserwacyjna.


Po wykładzie rozmowę z prof. Pollo przeprowadził dr Tomasz Miller.


W jakich zadaniach badawczych naukowców zastąpią komputery, a kiedy to ludzie – także ci niezwiązani zawodowo z nauką – mogą działać niczym rozproszony superkomputer, wyjaśniający tajemnice kosmosu?


Prof. Agnieszka Pollo specjalizuje się w kosmologii obserwacyjnej, interesuje się ewolucją galaktyk – tym, w jaki sposób ich charakterystyki zmieniały się w kolejnych etapach historii wszechświata. Bada m.in. te galaktyki, które trudno wykryć, ponieważ światło, jakie z nich do nas dociera, jest bardzo słabe. Co kryje się w tych niemal niewidocznych – nawet dla naszych najlepszych teleskopów – częściach wszechświata? Jak wiele obszarów jest dla nas niedostępnych poznawczo? Czy na odkrycie czekają w nich jakieś egzotyczne związki bądź nieznane nam jeszcze struktury materii? Prof. Pollo jest przekonana, że to właśnie w niewidocznym wszechświecie znajdują się odpowiedzi na wiele zagadek współczesnej kosmologii.


Zawodowo prof. Pollo związana jest z Zakładem Astronomii Gwiazdowej

i Pozagalaktycznej Obserwatorium Astronomicznego UJ, jest także wicedyrektorką Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.


Wykład i rozmowa odbyły się w ramach Copernicus Festival 2024: Maszyna, 22 maja 2024 r., w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.


#astronomia #kosmos #nauka #technologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
POPCORN-KERNAL -  Astronomia (bliskiej)przyszłości: dane, maszyny i ludzie, Agnieszka...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach