Wpis z mikrobloga

Pierdziele powiem wam, że nie wiem co robić. Mam kasę a nie wiem co z nią zrobić, póki co przerzucam po kontach oszczędnościowych, coś tam z wypłaty wrzucę na jakiś ETF. A opcje mam takie:
- kupic jakieś słabe mieszkanie w wygórowanej cenie w Krakowie w którym mieszkam
- poczekac i liczyć, że nie wejdzie ten chory program i sytuacja będzie choć trochę lepsza dla kupujących (nie licze na spektakularne spadki a raczej na stablizację cen i brak wzrostów 30% r/r oraz jakieś "promocje")
- wybudować dom we wsi z której pochodze 150km od Krk, (mam bardzo ładną działkę), pracuje zdalnie ale obawiam sie, że jak się sytuacja zmieni to będzie lipa z pracą, a teraz wszędzie hybrydy, aczkolwiek 1 dzień w biurze byłby do ogarnięcia
- wynajmować dalej, a zamiast wybudowac dom, to wybudować całoroczny domek (domki) na wynajem na tej samej działce - jest bardzo atrakcyjna w dobrej lokalizacji, myślę że miałbym popyt na wynajem

Gdybyście byli w podobnej sytuacji to jakie byłyby wasze przemyślenia na powyższe opcje? I dlaczego takie a nie inne?

#nieruchomosci
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pepepanpatryk: Gdybym miał takie możliwości jak ty? Już dawno bym się budował na tej działce + parę domków na wynajem i pracowałbym sobie zdalnie hobbystycznie prowadząc taką właśnie mini agroturystykę. Ale to takie marzenia "na kiedyś"
  • Odpowiedz
@pamareum można przepalać 36k zarówno na najem jak i na odsetki drogiego kredytu za drogie mieszkania z historycznie niskim ROI.

ja przepalam z 30k ale to jest mniej niż 10 procent dochodów netto, więc praktycznie tego nie odczuwam, w przeciwieństwie do raty na milion na 60 metrów w moim mieście na pierwotnym.

@pepepanpatryk mój plan jest dalej kumulować kasę na etfach i przy dużej poduszce zakredytowac sie po same kule
  • Odpowiedz
@wygryw50k: przecież w racie kredytu masz część kapitałowa i odsetkową. Porównuj koszt wynajmu do raty odsetkowej (która będzie spadała wraz ze spłatą kapitału) a nie do całej raty kredytu
  • Odpowiedz
@pamareum nom i część odsetkowa za kredyt w wysokości wartości mieszkania, które obecnie najmuje, jest tak o 50 procent większa od całościowej ceny najmu z wszystkimi opłatami
  • Odpowiedz