Wpis z mikrobloga

Hans-Georg Gadamer w swojej książce "Prawda i metoda" wskazywał na to, że człowiek jest istotą historyczną. Historia jest czymś ciągłym i cały czas na nas oddziałuje. Stale zachowujemy w naszej kulturze dzieła sztuki, klasyki literatury czy tradycje które nam umożliwiają dialog z naszą przeszłością. Jak wskazywał Gadamer te dzieła stale do nas przemawiają i pokazują nam pewną prawdę swoich epok. Liberalizm ze swoją ahistorycznością chce zniszczyć tą naszą więź z przeszłością i wyalienować człowieka z jego historycznego dasein. Nigdy nie chodziło mi o jakieś cofanie się do mitycznego średniowiecza. Chciałem tylko by nasza relacja do przeszłości pozostała czymś żywym i aktualnym, a to umożliwia nam właśnie tradycja. Człowiek bez przeszłości, nie ma też przyszłości.

#revoltagainsthemodernworld #historia #filozofia #polityka #4konserwy #neuropa
Al-3_x - Hans-Georg Gadamer w swojej książce "Prawda i metoda" wskazywał na to, że cz...

źródło: fefeefqwfe

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@Al-3_x czemu? Uważasz że zmiana jest ahistoryczna?

Od początku istnienia cywilizacji, zmiana zawsze występowała, ekonomiczna, socjalna, polityczna, środowiskowa. Gdybyśmy zatrzymali zmiany, to byłoby większe odstępstwo od normy.

Dzisiejszy zachodni świat powstał na trzech wielkich zmianach, zazwyczaj pchanych przez liberalnych właśnie. Humanizm dla społeczeństwa, rewolucja francuska dla polityki, industrializm dla ekonomii. Gdybyśmy się kurczowo trzymali tradycji, niemalże nic z tego byśmy nie mieli.

Poza tym, świat nie stoji w miejscu. Jeśli ktoś
  • Odpowiedz
  • 0
@Diamond-kun:

czemu? Uważasz że zmiana jest ahistoryczna?


Raczej brak zmiany. Przytoczyłeś fundamenty liberalizmu w postaci rewolucji francuskiej i humanizmu. Obie te rzeczy mają swoje korzenie w idei oświecenia, której podstawą była wiara w rozum jako narzędzie do odkrywania obiektywnych prawd na temat rzeczywistości. Rozum obiektywny jednak szybko się zdegenerował do rozumu instrumentalnego jak to wskazał Theodor Adorno i stał się narzędziem panowania człowieka nad rzeczywistością. Współgrało to z kapitalizmem i
  • Odpowiedz
@Al-3_x to ja już nie wiem co ty chcesz postulować.
Poprostu chcesz się pozbyć kapitalizmu? Pozbyć kapitalizmu ale tylko jako domyślnego systemu?
Z tego co napisałeś, to problem jest z kalkulowaniem wszystkiego przez kapitalisty oko. Jeśli tak, to bez zmiany którą niesie liberalizm (szeroko rozumiany, a nie neoliberalizm po Reganie), dalej będzie źle.
  • Odpowiedz
  • 0
@Diamond-kun:

Poprostu chcesz się pozbyć kapitalizmu?

Oczywiście, że chce się pozbyć kapitalizmu. Jestem nazbolem. Socjalizm jest ekonomicznie celem. Liberalizm obyczajowy też mi jednak nie pasuje ze wzgląd kult indywidualizmu.
  • Odpowiedz