Wpis z mikrobloga

277 + 1 = 278

Tytuł: Discipline Is Destiny
Autor: Ryan Holiday
Gatunek: rozwój osobisty
Ocena: 6/10
ISBN: 9780593191699
Wydawnictwo: Penguin Publishing Group
Liczba stron: 312
Forma książki: ebook

Książka poświęcona wartości dyscypliny widzianej z punktu filozofii stoickiej. Jej autor, Ryan Holiday, jest prawdopodobnie najbardziej znanym współcześnie żyjącym popularyzatorem tego podejścia do życia.

Książka podzielona jest na trzy części, z czego pierwsza poświęcona została dyscyplinie związanej z ciałem (kontroli nad sobą, wytrzymałości, regularnej pracy), druga dyscyplinie umysłowej (wytrwałości, wierze w siebie, poświęceniu temu, co najważniejsze) a trzecia dyscyplinie duchowej (i dotyczy chyba zarządzania wyobrażeniami na swój temat, kierowania się przykładami, nieosiadania na laurach - tutaj zamysł wydał mi się niejasny). Każda myśl poparta jest przykładem z życia kogoś znanego i tyle samo tu Marka Aureliusza, co gwiazd baseballu. Jeśli znacie twórczość Holiday'a, wiecie doskonale czego się spodziewać.

Są tu rzeczy warte przeczytania, choć holidayowy stoicyzm zbyt często pobrzmiewa frazesami z self-helpów, żeby podejść do całości poważnie. Tym bardziej, że przykłady niekiedy przeczą sobie wzajemnie i jedyną odpowiedzią jest "złoty środek". "Discipline..." ostatecznie wydaje mi się próbować chwytać wiele srok za ogon, żeby każdy wyniósł coś, ale nikt zbyt wiele.

Zainteresowanych współczesnym, użytkowym stoicyzmem odsyłam do Sztuki życia według stoików Stankiewicza, jeśli kogoś ten autor jeszcze ominął. Można go było niedawno posłuchać w rozmowie z Paciorkiem

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
TenLoginJuzIstniejejeje - 277 + 1 = 278

Tytuł: Discipline Is Destiny
Autor: Ryan Hol...

źródło: images

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach