Wpis z mikrobloga

Według tego (anglojęzycznego) artykułu z 2022r., spora część Szwajcarów ma świadomość rozwoju roli kobiet w społeczeństwie. Kobiety dzisiaj same idą do polityki lub sportu, jednakże wraz z rozwojem świadomości społecznej w wielu dziedzinach w dalszym ciągu kobiety są wykluczane na wielu stanowiskach i są dyskryminowane przez państwo. Tym razem chodzi o równy pobór wojskowy.

W Szwajcarii wciąż obowiązuje pobór wojskowy/cywilny wyłącznie dla mężczyzn, czego wyrazem jest demokratycznie wyrażona większość głosów. Mężczyźni zwolnieni ze służby wojskowej/cywilnej wciąż muszą płacić podatki na cele rozwoju państwa podczas gdy kobiety są z tego zwolnione. Do służby wojskowej/cywilnej mogą się ubiegać za to osoby niepełnosprawne gdzie dla nich jest przewidziana służba z ograniczeniami medycznymi (na przykład w kontekście osób poruszających się na wózku).

Według prawa Szwajcarii wszyscy ludzie są równi i mają takie same obowiązki wobec państwa. Jak widać prawo dalej swoje, a rzeczywistość swoje, ponieważ u nas jest taka sama sytuacja.

A czy Ty jako kobieta jesteś za poborem dla kobiet w Szwajcarii i w Polsce? Opowiadasz się za godnością, równymi prawami i brakiem dyskryminacji? A może chcesz być dyskryminowana przez państwo ze względu na płeć?
Może mieszkasz w Szwajcarii i masz jakieś doświadczenia z tym związane?

https://www.swissinfo.ch/eng/swiss-politics/vital-for-the-future-what-our-readers-think-of-gender-neutral-conscription/47819824

#szwajcaria #rozowepaski #ankieta
#obowiazkowecwiczeniawojskowe #pobor #wojsko
#polska #neuropa #feminizm #silakobiet
Xing77 - Według tego (anglojęzycznego) artykułu z 2022r., spora część Szwajcarów ma ś...

źródło: 3169906911_d24d97b355_c

Pobierz

Czy jesteś za równym poborem dla kobiet w Szwajcarii/Polsce?

  • Tak 86.5% (148)
  • Nie 9.9% (17)
  • Inne/Nie wiem 3.5% (6)

Oddanych głosów: 171

  • 11
  • Odpowiedz
@Xing77: Dla mnie poprostu wprowadzić jak było dawniej, czyli służba w wojsku była powiązana możliwością brania udziału w wyborach jak i w innych politycznych sprawach państwa(jak np. zostanie politykiem).
Mogłeś nie iść w kamasze ale wtedy nie mogłeś iść na wybory. A jak wyraziłeś gotowość do obrony państwa to przysługuje ci prawo do decydowania o losu tego państwa bo jakby co będziesz tego bronił.
  • Odpowiedz
Dla mnie poprostu wprowadzić jak było dawniej, czyli służba w wojsku była powiązana możliwością brania udziału w wyborach jak i w innych politycznych sprawach państwa(jak np. zostanie politykiem).


@LegendarnyOdkurzacz: Gdzie tak było dawniej? Chyba u Heinleina w Żołnierzach Kosmosu.
  • Odpowiedz
  • 2
@LegendarnyOdkurzacz Rozumiem, że siła głosu będzie proporcjonalna do odprowadzonych podatków? W końcu skoro oddałem już państwu równowartość czołgu mam większy wpływ na jego bezpieczeństwo niż jakiś etatowiec za którego podatki co najwyżej można kompanię w skarpety wyposażyć.
  • Odpowiedz
@Mekki: To co powiedziałem jest dosyć uproszczone. Nie widzę problemu by np. rozszerzyć system praw do głosu.

Najlepiej prawo do głosu oddzielić na 2 oddzielne prawa do głosu.

Pierwsze prawo do głosu będzie dotyczyło aspektów polityki związanej z wojskiem, armia, ewentualnie dyplomacją i potencjalnym wypowiadaniu wojny. Tam prawo do głosu będą mieli wojskowi albo ludzie którzy odbyli dobrowolną służbe wojskową i wyrazili zgode na bycie
  • Odpowiedz
@kasiknocheinmal:

nie ma obowiązkowego poboru w Polsce dla nikogo, jest dla chętnych ¯\(ツ)/¯


250.000 osób wzywanych na obowiazkowe ćwiczenia rezerwy każdego roku raczej się z tobą nie zgodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°) co więcej, w tej liczbie jest kilka tysięcy facetów, którzy nigdy w wojsku nie byli.
A jest jeszcze kwestia potencjalnej mobilizacji i zakazu wyjazdu z kraju w czasie wojny, który dotyczy tylko mężczyzn.
  • Odpowiedz