Wpis z mikrobloga

Ostatnio zauważyłem, że nad miastem lata więcej samolotów niż dotychczas. Zawsze samoloty okrążały miasto by wylądować w Balicach a od jakiegoś czasu centralnie przelatują nad Śródmieściem, Podgórzem, Ruczajem. Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć o co chodzi?

#krakow #lotnictwo #samoloty
  • 14
  • Odpowiedz
@nocando: jak jest dobra pogoda, dobra widoczność to mogą dostać zgodę na lądowanie VFR. Poza tym ruch jest spory i mogą im skracać niekiedy podejście żeby dobrze "wykolejkować" inne samoloty
  • Odpowiedz
@nocando: może chodzi o to, że ostatnio wiało ze wschodu i samoloty startują z pasa na kierunku 07. W weekend byłem w śródmieściu i rzeczywiście dużo samolotów odlatujących na południe przelatywało nad rynkiem lub w pobliżu. Jeżeli piszesz, że samoloty okrążają miasto to tak dzieje się w przypadku podejścia na pas 25 (zdecydowanie częściej bo mamy przewagę wiatrów z kierunku zachodniego). Wtedy procedura dolotowa tzw. STAR okrąża miasto. Przykładowo z
  • Odpowiedz
@przemekg31 co do kierunku wiatrów to jak najbardziej prawda, niemniej podejście dla samolotów z południa wydaje mi się, że zmieniło się stosunkowo niedawno. I wcześniej podchodziły od zachodu, a nie nad miastem. Przynajmniej tak mi się wydaje, bo mieszkając na południu od kilku lat to jakoś nie pamiętam, aby od początku tak było.
  • Odpowiedz
@NitrousOxide: też tak mi się tak wydaje. Nie mam teraz starszych map, ale trasa podejścia na pas 25 była też dłuższa bo sięgała aż po Nowe Brzesko. Oczywiście kontrola lotów na ogół ją skracała.
  • Odpowiedz
  • 0
@przemekg31: mieszkam w Krakowie 15 lat i pewnie w tym okresie wiało z różnych stron, ostatnie duże natężenie ruchu nad miastem jest wyjątkowe, szczególnie po południu.

Mam znajomego, który mieszka na Prądniku Białym i nie raz podziwiałem samoloty u niego z balkonu, teraz mam to samo u siebie na Ruczaju.
  • Odpowiedz
@nocando: mamy sezon wakacyjny, dużo destynacji turystycznych, czarterów. Przykładowo taki Flydubai lata do nas już dwa razy dziennie. Zresztą sam zobacz na listę przylotów: https://www.flightradar24.com/airport/krk/arrivals. W dodatku po pandemii lotnictwo odżyło, więc nie ma przypadku że ruch jest duży. I dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°). Widzisz je na Ruczaju bo pewnie tamtędy poprowadzona jest trasa dla samolotów odlatujących tzw. SID o nazwie BABKO 4F, czyli po
  • Odpowiedz
@nocando: @ponton Niestety przeoczyłem powiadomienia - super aplikacja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak już wcześniej zostało napisane. Wszystko determinuje SID - procedura odlotu i STAR - procedura podejścia.

Dużo większy ruch niż kilka lat temu, na przestrzeni kilku lat Balice mają +30%.
Wiatr ze wschodu (jak to w lecie bywa) determinuje start z
  • Odpowiedz