Wpis z mikrobloga

@FedoraTyrone: Po tym jak zacząłem ogarniać operacje na bitach, zaawansowane struktury danych, obiektówkę i projektować bardziej zaawansowane rozwiązania, klasy, interfejsy, zmienić myślenie na bardziej abstrakcyjne oraz być zmuszonym zapoznawać się z dokumentacją techniczną elektronicznych komponentów czy nawet elementów oprogramowania które mają po 1000 stron to jak najbardziej czuje się inżynierem.
  • Odpowiedz
Zawsze mam beke z tego, ze informatyk jest uznawany za inzyniera, moim zdaniem to ostra patologia.


@Cstyle: dlaczego? Przecież programowanie to nie tylko stronki, sporo programistów pracuje nad jakimiś płytkami, blisko elektroniki, albo kod dla jakichś maszyn.
  • Odpowiedz
@card_man: Chocy ze względu na studia. Co robi się na studiach z budownictwa? No nie wiem liczy mosty, czy budynki. Na mechanice? No jakieś obciążenia, przeciążenia, wytrzymałość. Na elektronice? Musisz porządnie znać budowę obwodów, wiedzieć co i jak działa, jakieś prawa Faradaya, co jak obliczać itd.
A na Informatyce? No masz trochę elektroniki, ale pod wzgledem informatycznym to co? Napisz program (z chatemGPT i Googlem) albo masz tu Active Directory
  • Odpowiedz
@card_man: No to powiedz co było takiego inżynierskeigo na studiach informatycznych? Pół roku elektroniki? Czy może matematyka poziom nie odbiegająca od tego czego uczą się całe masy na Ekonomii? Może zadania z łączenia komputerów w sieć czyli żeby nie pomylić maski i adresu IP? Faktycznie pierońsko trudne i skomplikowane pod względem inżynieryjnym zagadnienie.
  • Odpowiedz
@Pasterz30:

@Cstyle @FedoraTyrone inzynier to projektuje i buduje mosty, wiezowce, maszyny. A taki programista krudziarz to zwykly wyrobnik


Taki inżynier to też przecież zwykły wyrobnik. Wyrobnik planów tego szajsu. Jedyna różnica to to, że projektuje rzeczy fizyczne i to by było na tyle. Przecież żaden inżynier nie zaprojektuje sam maszyny czy wieżowca i go jeszcze nie zbuduje xD Chyba że z 400 lat temu, teraz jesteś częścią zespołu inżynieryjnego, zwykłym trybikiem, który ma tylko narysować jakąś część
  • Odpowiedz
@FedoraTyrone: Idź na architekta oprogramowania, jak najszybciej. Im dalej od kodu tym więcej rozwiązywania problemów, a code monkeys znajdą się zawsze tak między bogiem, a prawdą to jak ten claude się naumi pisać sensowny kod to tylko architekt i tester zostanie i PM.
  • Odpowiedz