Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Rozliczał ktoś działalność nierejestrowana z usług? Korepetycje czy tam pomoc z komputerem itd?

Jak o w końcu jest z tym zus? Bo zawsze myślałem i czytałem, że nie trzeba, a tu nagle widzę artykuł, że zmnienili interpretację...
https://wykop.pl/link/7079141/swiadczysz-uslugi-w-ramach-dzialalnosci-nierejestrowanej-musisz-placic-zus
A ja tylko rozliczyłem w PIT36 co zarobiłem... i teraz się boję że będę mieć problem. Czegoś brakuje?

Tylko jak ma "zleceniodawca" odprowadzać zus za mnie jak np. w ramach usługi za 50 zł mu przerzucam dane ze starego telefonu na nowy???

Nie wiem co myśleć, pomóżcie #kiciochpyta #pomocy #podatki #dzialalnoscgospodarcza #dzialalnoscnierejestrowana #pit #biznes #pracbaza i troche dla zasiegu #oszukujo (bo boję się że nieświadomie źle coś rozliczyłem) i troche #zalesie bo chyba mam problem



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via mirko.proBOT
  • 1
✨️ Autor wpisu (OP): nie chcę kraść i chcę mieć rozliczone przychody a teraz widzę że mnie prawo kara za chęć bycia uczciwym... wszystkie źródła mówią że usługi mają odprowadzać zus i teraz jak ja mam to zrobic jak moja usluga to np. pomoc z telefonem dla kogoś (przegranie danych) za 50 zl..

  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Długo przyjmowano również, że nie ma w tym wypadku obowiązku opłacania składek ZUS. To przekonanie zostało jednak zburzone przez wyjaśnienia wydawane w tym zakresie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który twierdzi, że skoro działalność nierejestrowana nie jest działalności gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, to prowadząca ją osoba jest na gruncie przepisów o ubezpieczeniach społecznych traktowana jak każda inna osoba fizyczna. Co za
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Ponoć od nowego roku mają to zmienić. Rozumiem Cię, bo też daję korepetycje ale dochód jest tak mały że nie ma sensu otwierać firmy. Ja czekam do nowego roku.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @OsSikorskiego ale jak niby sąsiad który np zapłacił mi 50 zł za zgranie zdjęć z telefonu będzie miał odprowadzic za to coś do ZUS?

@eewwp99 no ale 1200 zł miesięcznie to za dużo? Nierejestrowana była do 50% a od połowy roku do 75%... i co teraz mam mieć problem bo osoba która mi dała 50 zł za coś nie zgłosiła tego do zus?

  • Odpowiedz
ale jak niby sąsiad który np zapłacił mi 50 zł za zgranie zdjęć z telefonu będzie miał odprowadzic za to coś do ZUS?


@mirko_anonim: https://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczenia/skladki_na_ubezpieczenie_spoleczne/609368,Umowa-zlecenia-miedzy-osobami-fizycznymi-oplacanie-skladek-i-podatku.html

To będzie mniej więcej tak działało. Przy takich kwotach to zamiast działalności nierejestrowanej możesz spokojnie mieć umowy zlecenie. Przy zleceniach poniżej 200 zł nie trzeba pit11 (ale zryczałtowany podatek 12% tak).
Ale wracając do meritum: tak, to "kupujący" usługę ma za Ciebie ZUS opłacić
  • Odpowiedz