Wpis z mikrobloga

Od razu mówię, że jestem kompletnym laikiem w tych tematach.

Opłaca się teraz budować kompa do gierek, czy lepiej iść w laptopa? Do grania casualowego, jakieś trochę nowsze gierki typu Palworld i stare typu Tibia, może kiedyś powrót do WoW-a i innych starszych typu TF2, a tak poza tym przeglądanie neta z jednocześnie odpalonym streamem.

Mam starego kompa kupowanego chyba w 2018 roku z Ryzenem 5 2600, 16 GB RAM i procesorem nie wiem jakim, Palworld mocno tnie na średnich, nawet na niskich ustawieniach działa tak sobie + na niskich przyjemność z grania jest #!$%@?, wiadomo. Jakbym miał wymieniać komponenty, to pewnie musiałbym wszystkie po kolei, więc łatwiej byłoby mi złożyć nowego kompa. I teraz znowu nie wiem, czy lepiej byłoby kupić całą budę, czy może lepiej kompaktowego laptopa, bo i miejsce i budżet mam odpowiednio ograniczone. Co robić, jak żyć?

#komputery #pcmasterrace
  • 12
  • Odpowiedz
@cutecatboy: laptop ma sens do grania praktycznie tylko jak chcesz z nim często gdzieś jeździć i grać. i będzie dosyć drogo jak ma mieć wydajność średnio budżetowej stacjonarki

Mam starego kompa kupowanego chyba w 2018 roku z Ryzenem 5 2600, 16 GB RAM i procesorem nie wiem jakim,

procesorem jest ryzen 2600..
na am4 masz dwie generacje procesorów nowsze jeszcze do wyboru, nie musisz koniecznie wymieniać
  • Odpowiedz
@cutecatboy:

budżet mam odpowiednio ograniczone.


To mógłbyś od razu go uwzględnić.
Sprawdź jaka jest karta graficzna, ja to widzę tak:
5600/5700x3d, lepsza grafika, ram do 32GB i nie ma co od nowa kompa składać.
  • Odpowiedz
@cutecatboy tak, monitor uwqhd będzie bardziej zależał od karty graficznej niż od reszty (chyba że to SUW FHD, to wtedy mniej).
Rozdzielczość monitora głównie determinuje wymagania w tym zakresie - myślę, że min. Rtx 4070 lub Rx 7800xt tu się sprawdzi. Pierwszy wymaga jedynie 650w w zasilaczu, drugi już min 750w, powiedzmy. No i lepiej by było mieć jakiś zapas.

Plan minimum co do procka to wymiana na ryzen 5 5600 (lub x), OPTIMUM 5700x3d, ale do tego z kolei trochę słaba płyta.

Płyta ma słaby vrm, ale niemal na pewno obsłuży ryzena 5600, ale musi być dobry sschladzacz i dobry przewiew w
  • Odpowiedz
@cutecatboy: płytka nie jest jakaś uber mocna ale ryzena 5600 po upgradzie biosu powinna spokojnie dźwignąć.
Zasilacz trochę ma znaczenie ale przyjmijmy ze siedzi tam przynajmniej 550w to można spokojnie dostawić kartę pokroju rxa 7700xt.
Ten monitor ultrawide jest dość wymagający dla grafiki dlatego stary Polaris 570 już nie wyrabia.
Sprawdz jakie masz ramy w kompie bo warto już dołożyć do 32 gb. Sprawdź na jakich taktowaniach pracują.
  • Odpowiedz
@cutecatboy: jasne. Tak jak ci mówimy - parę rzeczy trzeba jeszcze sprwadzić (tu możmy cię pokierować), ale możesz po taniości nieco rozbudować swój sprzęt.
Nowy sprzęt będzie droższy. Koło 6k zł myślę trzeba wyłożyć, żeby to miało ręce i nogi na następne ładnych parę lat.
Twój stary pecet możesz sprzedać, ale pewnie poniżej 1k zł jest warty.

Jakby co to polecam się, może raty 0% złagodzą taki wydatek - zapraszam
  • Odpowiedz
  • 0
Nowy sprzęt będzie droższy. Koło 6k zł myślę trzeba wyłożyć, żeby to miało ręce i nogi na następne ładnych parę lat.


@majk3l: mówisz o upgrade czy o zupełnie nowym kompie stawianym od 0? Tak orientacyjne - jaka by była różnica w kasie między zupełnie nowym kompem a najbardziej optymalnymi upgrade'ami?


W kwestii budżetu to 6k na nowy PC to byłaby dla mnie zupełnie w porządku cena nawet bez rat tylko od razu w całości z góry. Raz na te kilka lat można taką kasę wyłożyć ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zwłaszcza, że mój obecny sprzęt to już starocie, nawet te kilka lat temu on był składany jako średniak, bo byłem świeżo po studiach i na
  • Odpowiedz
@cutecatboy: tak, cały nowy, optymalny do takiego monitor za około 6000 zł - na nowszym sockecie AMD AM5 i z taką płytą która po paru latach nie sprawi ci takiej niespodzianki jak Twoja obecna. No ale fakt faktem lepiej co minimium 2 lata parę rzeczy w kompie wymienić - wtedy wolniej się starzeje.

Nie liczyłem ile ten upgrejd Twojego starego by kosztował dla porównania, ale sama karta i procek X3D
  • Odpowiedz
  • 1
@majk3l: okej, czyli pewnie żeby zupgrade'ować mojego kompa trzeba by było w zasadzie wymienić wszystko poza obudową + spędzić kupę czasu na uczeniu się, jak to wszystko powymieniać + ryzyko, że coś #!$%@?ę = chyba bardziej opłaca mi się jednak zbudować nowy PC

jak się odkuję z obecnych wydatków (dentysta ( ͡° ʖ̯ ͡°)) to się zgłoszę :)
  • Odpowiedz