Wpis z mikrobloga

Cześć, mam grzałkę elektryczną na 12v o mocy 50W, jest to grzalka w przyczepie, problem jest to ze natężenie prądy to aż 8A czy da się to jakoś zmniejszyć aby mój akumulator wytrzymał dłużej i grzałka działała? #elektronika #elektryka
  • 13
  • Odpowiedz
Cześć, mam grzałkę elektryczną na 12v o mocy 50W, jest to grzalka w przyczepie, problem jest to ze natężenie prądy to aż 8A czy da się to jakoś zmniejszyć aby mój akumulator wytrzymał dłużej i grzałka działała?


@patrix100: Jak to jest grzała 50W i przy aku 12V ci pobiera ~8A to to nie jest grzałka 50W tylko 100W xD

Tak na pałę i najszybciej to możesz rezystor szeregowo wstawić ~1.5
  • Odpowiedz
@patrix100:
Coś tu nie gra.
Skoro moc w układzie prądu stałego to napięcie razy natężenie, to 12V*8A=96W.
A jeśli grzałka ma 50W, pracuje na 12V, to płynie prąd 50W/12V=4,17A
  • Odpowiedz
@patrix100: P=U*I, zatem grzałka 12V 50W powinna pobierać połowę mniejszy prąd, jak koledzy wyżej piszą.

Czy da się to zmniejszyć? Tak, szukaj czegoś takiego, jak z linków niżej.
  • Odpowiedz
przecie napisałem, że "na pałę" xD


@Kryspin013: no ale to jest "na pałę" kalibru porady by dla spowolnienia zbyt szybko jeżdżącego ebajka, czy ehulajnogi dowiązać do niej z tyłu bloczek betonowy na lince :D
  • Odpowiedz
@Kryspin013: no ale to jest "na pałę" kalibru porady by dla spowolnienia zbyt szybko jeżdżącego ebajka, czy ehulajnogi dowiązać do niej z tyłu bloczek betonowy na lince :D


@Jarek_P: Zgodziłbym się z tobą jakbyś chciał ograniczyć prądowo inny element ale tu dosłownie ograniczasz grzałkę drugą grzałką xD
  • Odpowiedz
@Kryspin013: to tak jak inny kolega na tagu który temperaturę lutownicy regulował żarówką podłączoną szeregowo, w razie Apokalipsy zombie może by przeszło no ale jeśli za 5zl są rozwiązania lepsze pod każdym względem..
  • Odpowiedz
@Kryspin013: to tak jak inny kolega na tagu który temperaturę lutownicy regulował żarówką podłączoną szeregowo, w razie Apokalipsy zombie może by przeszło no ale jeśli za 5zl są rozwiązania lepsze pod każdym względem..


@JestemKaspi: true
  • Odpowiedz
przecie napisałem, że "na pałę" xD

@Kryspin013:

Ale nawet na pałę to co by to dało?

OP ma problem z grzałką 100W rozładowującą akumulator ("da się to jakoś zmniejszyć aby mój akumulator wytrzymał dłużej i grzałka działała?"), co w tym kontekście by dało podzielenie tej grzałki na dwie grzałki o tej samej sumarycznej mocy?
  • Odpowiedz