Wpis z mikrobloga

Cześć, rodzice planują przebudować instalację grzewczą w domu z lat 90. Obecnie budynek ogrzewany jest przy pomocy kotła na ekogroszek, znajdującego się w garażu, a ciepła woda doprowadzana jest rurami (ok. 50mm, do samego grzejnika rury ok. 30mm) do grzejników (na 7 grzejników na parterze, 6 grzejników na piętrze). Instalacja jest stara, okna 2-szybowe PCV. Rodzice uzyskali wycenę od lokalnej firmy na instalację pieca gazowego, do tego przerobienie instalacji, aby zainstalować ogrzewanie podłogowe na parterze, bo obecnie podgrzewana jest duża ilość wody w systemie, co w sezonie grzewczym oznacza spalanie około 7-8 ton ekogroszku.

Koszt takiej inwestycji waha się w granicach 60-80 tys., łącznie z koniecznym remontem, tj. zrywaniem podłóg itd. Rodzicom zależy na tym, aby ogrzewanie było w największym wymiarze bezobsługowe. Chciałbym im jednak pomóc znaleźć alternatywy.

Czy ktoś może modernizował w swoim domu rodzinnym instalacje cieplną i mógłby podpowiedzieć jakieś inne rozwiązanie? Zastanawiałem się czy nie lepiej byłoby przejść np. na ogrzewanie klimatyzacją multisplit i tylko tych pomieszczeń, w których przebywają rodzice, tj. sypialnia i np. parter (ok. 78m2). Wiem też, że są jakieś opcje ogrzewania na podczerwień lub po prostu pompą ciepła.

Cały dom ma ok. 151 m2, parter 80m2, a piętro 73m2. Budynek jest murowany (~grubość 40 cm), zewnątrz cegła szczelinowa 24 cm, a wewnątrz cegła pełna palona 12x4 cm. Izolacja styropianem to od 5 do 10 cm. Kilka miesięcy temu zamontowana została instalacja fotowoltaiczna 6kW, z możliwością rozbudowy do 10,6 kW.

Wołam @ksiak @michcio, bo widziałem, że na tagu się udzielaliście i może moglibyście coś podpowiedzieć.

#ogrzewanie #dom #hydraulika #pompaciepla #remontujzwykopem #hydraulika #budownictwo #oszczedzanie #fotowoltaika #pompaciepla #gaz
  • 22
  • Odpowiedz
@Antiax jak pompa ciepła to tylko ogrzewanie niskotemperaturowe i dobrze docieplony dom bo inaczej rodziców puścisz z torbami. Jak zdecdyujecie się na pompę ciepłe to najpierw termomodernizacja budynku (docieplenia, okna, drzwi) - potem dobór pompy, nigdy na odwrót (!). Piszę to ja, użytkownik pompy ciepła ale w domu niskoenergetycznym, takie zestawienie z czystym sumieniem mogę polecić.
  • Odpowiedz
@Antiax: ktoś Was chce nieźle naciągnąć.

Ilość wody w systemie nie ma związku z kosztami ogrzewania. Nie ma sensu wymieniać kaloryferów na podłogówkę. Najwyżej zamontować większe kaloryfery, aczkolwiek, jeżeli chcecie tam gazowca, to dla niego nie ma znaczenia temperatura zasilania na c.o.

Gdzieś rodzicom ucieka ciepło ... może lepiej wymienić okna albo docieplić budynek.
  • Odpowiedz
  • 0
@kuncfot: Dzięki. Nie znam się, ale też ten pomysł nie wydawał mi się rozsądny. Oni też na pewno chcą pozbyć się ogrzewania na ekogroszek, bo piec w okresie grzewczym wymaga ciągłej pracy - wywożenia popiołu, dosypywania węgla itd., a oni się po prostu starzeją.

Moim zdaniem to ogrzewanie podłogowe w połączeniu z gazem i ilość koniecznych przeróbek to nie jest po prostu najbardziej optymalne rozwiązanie. Zastanawiam się jednak jak to
  • Odpowiedz
@Antiax: niech wezwą innych hydraulików z okolicy na konsultacje. A oddzielnie speca od pompy ciepła, niech osądzi co trzeba wymienić.

Wg mnie najlepiej założyć gazowca do istniejącej instalacji. Sam mam pompę ciepła, ale przy obecnych cenach to nie wiadomo co będzie lepsze dla Twoich rodziców ;)
  • Odpowiedz
@Antiax: Ja zrobiłem frezy w posadzce tam gdzie nie miałem podłogówki. Ale ilość styropianu w posadzce była ok. Problemem mogą być starsze domy, gdzie izolacja podłóg to fikcja. Wtedy trzeba zrobić od zera.

obecnie podgrzewana jest duża ilość wody w systemie, co w sezonie grzewczym oznacza spalanie około 7-8 ton ekogroszku


To generalnie jakaś bzdura. 7 - 8 ton wynika raczej z marnej izolacji budynku. Ja przy > 200m2 spalałem od 2 do 3 ton. Więc cudu nie ma. Najważniejsza rzecz w ogóle PRZED MONTAŻEM pompy ciepła to TERMOMODERNIZACJA budynku! Inaczej wyjdzie 10MW rocznie na ogrzewanie. 7 - 8 ton na 150m2 to niesamowite zapotrzebowanie na
  • Odpowiedz
@kuncfot: oczywiście, że temperatura przy kondensacyjnym kotle gazowym ma znaczenie. Kocioł gazowy to nie smieciuch który wymaga wysokiej temperatury żeby uzyskać jakakolwiek sprawność spalania.
  • Odpowiedz
co będzie lepsze dla Twoich rodziców


@kuncfot: Termomodernizacja. Co innego nawet przerzucić w kotłowni 7-8 ton ekogroszku, a co innego 2-3 tony ;) Chyba zgodzisz się :)

Do tego budynku bez termomodernizacji nie ma co
  • Odpowiedz
  • 1
@gerypl89 tak jest, o ile temperatura w całym układzie będzie niska. Jeżeli na dole ma być ma być robiona podłogówka, a na górze zostaną grzejniki to parametr wody nadal zostanie wysoki, więc ta inwestycja w wymianę podłóg nie ma sensu.
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek: Jasne, czyli najpierw powiedzmy audyt, później termomodernizacja. Dalej inwestycja w piec gazowy i zostawienie grzejników (ewentualnie wymiana na większe)?

Najważniejsza rzecz w ogóle PRZED MONTAŻEM pompy ciepła to TERMOMODERNIZACJA budynku! Inaczej wyjdzie 10MW rocznie na ogrzewanie. 7 - 8 ton na 150m2 to niesamowite zapotrzebowanie na energię!!!


Szczerze to raczej sądziłem, że to wynika z konieczności podgrzania dużej ilości wody w układzie przez duże rurki, a co za tym idzie dużego zużycia właśnie ekogroszku, niż ze strat ciepła per
  • Odpowiedz
oczywiście, że temperatura przy kondensacyjnym kotle gazowym ma znaczenie. Kocioł gazowy to nie smieciuch który wymaga wysokiej temperatury żeby uzyskać jakakolwiek sprawność spalania.


@gerypl89: Tak tylko w kondensacie sprawność spadnie z 105% do 90-95% jak grzejesz do wysokiej temperatury a w pompie ciepła powietrznej COP z 4 może spaść do 2.5 a to oznacza 60% straty

@Antiax Duża ilośc wody nie przeszkadza. Masz takie opcje
1. Piec gazowy (tylko
  • Odpowiedz
@gerypl89: jaka % jest różnica sprawności między temp zasilania 40 a 70? sprawdzałeś? wg mnie 10%.

@Nethiu tak wykop jest do tego najlepszym miejscem. Zauważ, że doradzam aby OP się kontaktował z hydraulikami, ale miło się się przy***asz zamiast wypowiedzieć swoje zdanie.
  • Odpowiedz
Dalej inwestycja w piec gazowy i zostawienie grzejników (ewentualnie wymiana na większe)?


@Antiax: A dalej to może być pompa ciepła lub kocioł gazowy. A czy chcecie zostawić grzejniki czy zrobić podłogówkę (bo wymiana i tak ocieplenia posadzki prosi się) to już od was zależy.

Taki miał być właśnie plan - na dole podłogówka, na górze grzejniki. Też nie wydawało mi się to do końca
  • Odpowiedz
@Antiax: Tak jak już napisali poprzednicy, główny problem to bardzo duże straty ciepła w tym domu i objętość wody w instalacji nie ma na zużycie paliwa większego wpływu - wpływ ma jedynie na bezwładność instalacji i w efekcie szybkość jej odpowiedzi na zmianę zadanych parametrów. Ot, po prostu jak jest więcej wody do podgrzania, to więcej energii trzeba włożyć w jej podgrzanie do określonej temperatury, ale też taka instalacja dłużej stygnie oddając to ciepło do pomieszczeń, a nie poza budynek.

Zacznij od tego, żeby ktoś zrobił ci audyt energetyczny budynku, wtedy zyskasz wiedzę nt. tego którędy ucieka najwięcej ciepła i jak najmniejszym kosztem można te straty zmniejszyć. To są wszystko rzeczy policzalne, z zaskakująco dużą precyzją.
Pewne rzeczy zrobić stosunkowo łatwo i dość niskim kosztem zyskując na prawdę sporo (np. docieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją jeśli dom ma nieużytkowy strych - często wystarczy po prostu dołożyć materiału izolacyjnego co można zrobić nawet samemu, ewentualnie najpierw zebrać stary materiał), inne kosztują dużo drożej, wymagają dużo pracy i dają mniejsze efekty (np. izolacja podłóg na gruncie, co wymaga zerwania wszystkich podłóg i robienia ich od nowa).

Źródło ciepła powinno się zmieniać na
  • Odpowiedz
@michcio najpierw docieplic dom okna dach elewacja
Przerobić na podłogówkę ogrzewanie
Na końcu wybrać źródło ciepła pamiętaj że od 2027r wchodzi ets 2 na węgiel i gaz bo unia Europejska jest.je.bnięta

Całość będzie kosztować minimum 150k tyle trzeba liczyć na całą imprezę żeby się później nie zdziwić
  • Odpowiedz
@Xargo1: Grzejniki też mogą pracować na niskim parametrze zasilania, wystarczy wymienić je na większe, nawet 3 płytowe. To i tak będzie tańsza opcja niż na siłę zmieniać piony, kuć posadzki i rozkładać podłogówkę. Trzeba wszystkie opcje brać pod uwagę i policzyć na co mnie stać
  • Odpowiedz
@Antiax: @michcio Ci już w sumie napisał większość. Zrób audyt tylko no właśnie, żeby on był rzeczowy a nie na sztukę. Wtedy będzie można powiedzieć coś więcej. Z tego co napisałeś wynika jedynie, że wymiana okien jest potrzebna, możliwe nawet dołożenie styropianu. Nie napisałeś co ze stropem/dachem, jak tam wygląda ocieplenie. Montaż klimy jako systemu grzewczego wbrew pozorom nie jest aż tak kiepski jednak spanie przy klimie to nie
  • Odpowiedz
@Antiax: Osobiście przy starym domu bym nie szedł w pompę ciepła. Za dużo jest rzeczy do ogarniecia przed. Podłogówka, docieplenie podłogi, dachu, ścian i zmiana stolarki okiennej oraz drzwiowej zewnętrznej.
Dobrze by było dowiedzieć się dlaczego zużywacie 7-8 ton. Może jest to kwestia pieca? A może nie macie okien i drzwi i hula wiatr.
Audyt energetyczny. Potem przemyślenie sprawy oraz zawołąnie 3-4 firm na ewnetualną wycenę. Pompa ciepła bez remontu
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@michcio: @ksiak @wiecznybeton @mirekwirek Dziękuję Wam za odpowiedzi. Trochę rozjaśniły temat i wątpliwości. Czy macie może do polecenia firmę, która rzetelnie przeprowadziłaby pod tym kątem audyt w Wielkopolsce? Większość reklamuje się cwaniackimi świadectwami / audytami pod sprzedaż / na dotacje.
  • Odpowiedz