Wpis z mikrobloga

Cześć, rodzice planują przebudować instalację grzewczą w domu z lat 90. Obecnie budynek ogrzewany jest przy pomocy kotła na ekogroszek, znajdującego się w garażu, a ciepła woda doprowadzana jest rurami (ok. 50mm, do samego grzejnika rury ok. 30mm) do grzejników (na 7 grzejników na parterze, 6 grzejników na piętrze). Instalacja jest stara, okna 2-szybowe PCV. Rodzice uzyskali wycenę od lokalnej firmy na instalację pieca gazowego, do tego przerobienie instalacji, aby zainstalować ogrzewanie podłogowe na parterze, bo obecnie podgrzewana jest duża ilość wody w systemie, co w sezonie grzewczym oznacza spalanie około 7-8 ton ekogroszku.

Koszt takiej inwestycji waha się w granicach 60-80 tys., łącznie z koniecznym remontem, tj. zrywaniem podłóg itd. Rodzicom zależy na tym, aby ogrzewanie było w największym wymiarze bezobsługowe. Chciałbym im jednak pomóc znaleźć alternatywy.

Czy ktoś może modernizował w swoim domu rodzinnym instalacje cieplną i mógłby podpowiedzieć jakieś inne rozwiązanie? Zastanawiałem się czy nie lepiej byłoby przejść np. na ogrzewanie klimatyzacją multisplit i tylko tych pomieszczeń, w których przebywają rodzice, tj. sypialnia i np. parter (ok. 78m2). Wiem też, że są jakieś opcje ogrzewania na podczerwień lub po prostu pompą ciepła.

Cały dom ma ok. 151 m2, parter 80m2, a piętro 73m2. Budynek jest murowany (~grubość 40 cm), zewnątrz cegła szczelinowa 24 cm, a wewnątrz cegła pełna palona 12x4 cm. Izolacja styropianem to od 5 do 10 cm. Kilka miesięcy temu zamontowana została instalacja fotowoltaiczna 6kW, z możliwością rozbudowy do 10,6 kW.

Wołam @ksiak @michcio, bo widziałem, że na tagu się udzielaliście i może moglibyście coś podpowiedzieć.

#ogrzewanie #dom #hydraulika #pompaciepla #remontujzwykopem #hydraulika #budownictwo #oszczedzanie #fotowoltaika #pompaciepla #gaz
  • 22
  • Odpowiedz