Wpis z mikrobloga

Co powinna zawierać dobra książka podróżnicza?
Proszę wyplusujcie ten post aby jak najwięcej ludzi go zobaczyło
Napisałem wspomnienia z wycieczek na wschód i zastanawiam się nad ich wydaniem. Głównie opisuje moje wrażenia i spostrzeżenia staram się trochę żartu wcisnąć.
Proszę przypomnijcie sobie najlepsze książki podróżnicze jakie czytaliście i napiszcie co was w nich tak najbardziej zachwyciło/ sprawiło że miło ją wspominacie.
Czy jest to:
1.duż ilosć dobrych zdjęć powyżej 50
2. Opisy ludzi i miejsc do których autor dotarł.
3.opis przygód i sytuacji które go spotykały
4.zabawne anegdoty dobrze wplecione w tekst
5. Szczegółowość opisu pojazdu, budynków śniadań.
6.wolicie język prosty jakbyście z dobrym kumplem gadali czy literacki?

Każda sugestia się przyda.
#podroze #ksiazki #rower #motocykle #kiciochpyta
  • 8
  • Odpowiedz
@mpetrumnigrum: Moim zdaniem powinna zawierać dużo tła historycznego i społecznego miejsc, przez które autor podróżował. Nie chce mi się czytać tylko o tym, gdzie ktoś jadł i spał oraz czy go dupa bolała od siedzenia w pociągu. Mistrzami literatury podróżniczej są dla mnie Thubron i Theroux.
  • Odpowiedz
@mpetrumnigrum: ja lubię czytać opisy zwyczajow które są rozne od naszych, polskich i wskazówek co robić żeby przez te zwyczaje nie być niemile zaskoczonym, takie życiowe rady jednym słowem. Np. że gdzieś pija się herbatę słodzoną i takiej nalezy się spodziewać przy zamawianiu, że targowanie się jest koniecznoscia, że alkohol turysta moze dostać tylko w barze hotelowym, że przystawka przyniesiona bez pytania przez kelnera nie jest gratis i jak ją
  • Odpowiedz
@mpetrumnigrum: Jak llczysz na pieniądze to zastanów się do kogo to ma być, do motocyklistów możesz pisać inaczej niż do czytelników literatury podróżniczej ale tak czy siak najważniejszy jest styl. Jak pamiętam rrelacje które tu wrzucałeś to było dobrze, resztę poprawi redaktor :-)

Gx
  • Odpowiedz
@mpetrumnigrum: ja chyba najbardziej cenię wywiady z lokalsamj, gdyż czesto obalaja stereotypy unas utrwalone przez dziennikarzy TV czy np. przez takich ludzi jak Cejrowski, gdzie lubił nasciemniać, byle było ciekawie. Fajnie się dowiedziećjjak inne narody postrzegają siebie i np. Europejczyków, czy też Polaków, co do opisów przyrody to mam awersję, nigdy nie dałem rady książce nad Niemnem
  • Odpowiedz
@mpetrumnigrum: Lubię gdy są zdjęcia z danego miejsca/sytuacji.
Ciekawostki, smaczki, tipy jak podróżować w danym miejscu i jak rozwiązywać lokalne problemy. Biorę się za daną książkę jeśli wiem, ze wybieram się niebawem do tego kraju/regionu. Więc ważne są dla mnie wszystkie wskazówki podróżnicze
Za dużo opisów zamula i zniechęca do czytania
  • Odpowiedz