Wpis z mikrobloga

#stomatologia #dentysta #zeby
Wiem, że jest tu kilku stomatologów to chciałem dopytać o coś.
Ropień pod zębem, na pogotowiu stomatologicznym lekarz przepisał antybiotyk Clindamycin-MIP 600
Poszedłem do innego stomatologa i zaczęliśmy leczenie kanałowe, po otwarciu zęba powiedziała, że jest ujście ropy (i tu moje pytanie czy powinna spuścić całą ropę i przepłukać? Bo tylko tyle co wyleciało troszkę a opuchlizna dalej została itd)
Tylko zaczęła bo nie chciała dawać ciepłej gutaperki ze względu na stan zapalny.
Antybiotyk zacząłem brać w niedzielę rano więc już 9 tabletek wziąłem (co 12h), opuchlizna zeszła odrobinę, dalej jestem opuchnięty, ale ból nawet się nasilił. Lecę na przeciwbólowych ogromnych dawkach żeby nie zejść z bólu, który przechodzi czasem na szyję i ucho.
Kolejna wizyta na kończenie kanałowego w poniedziałek, ale na dziś się umówiłem znów, bo nie wytrzymam.

Lekarz z pogotowia ma tragiczne opinie w necie z czego sporo opinii ze przepisał za małą dawkę antybiotyku i że nie spuścił całej ropy.
Czy lekarka powinna naciąć i spuścić ropę czy to nie jest takie oczywiste? Czy może zostać tam trochę i samo zejdzie od antybiotyku?
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@klokupk obecnie w pierwszym rzucie daje się inny antybiotyk i to w niższej dawce. Ale to nie ważne. Skoro udało się ewakuować treść ropną przez kanał, to nie było potrzeby nacinania. Jak jest ciągle wysięk to trzeba baaaaaaaardzo obficie przeplukac podchlorynem i na następnej wizycie skończyć leczenie. Dopóki leczenie nie jest zakończone, czyli kanały nie są szczelnie wypełnione, a ząb szczelnie odbudowany, to dolegliwości mogą nie przejść.
  • Odpowiedz
  • 0
@SkrytyZolw właśnie ujścia obecnie nie ma nigdzie, jak Korona jest zalepiona to ta ropa tam jest.
Niepokoi mnie ten ból, nie lubię się faszerować lekami, a teraz żeby jakoś funkcjonować wale po 600 ibuprofenu na zmianę z 1000-1500 paracetamolu i kodeina co średnio 3 godziny (,)
  • Odpowiedz
@klokupk: i dobrze, że ząb jest zamknięty, leczenie otwarte to błąd w sztuce
Po zejściu wydzieliny ropnej nie zejdzie obrzęk w 10 min, sama opuchlizna jest wynikiem nacieku zapalnego na tkanki, a nie obecnością ropy samej w sobie. To tak nie działa, że ewakuujemy ropnia i twarz wraca do normalności, a ból znika. Nawet po zamknięciu kanałów gutaperka/mta i po szczelnej odbudowy ból nie minie w 15 min, może się
  • Odpowiedz
@klokupk Ale było "ujście", to dobrze że obecnie ząb jest zamknięty.
Trzeba zakończyć to leczenie jak najszybciej to wtedy dolegliwości ustąpią. Choć też nie od razu, musi się najpierw wszystko wygoić.
  • Odpowiedz
  • 0
@SkrytyZolw: @Raptrax otworzyła zęba, nacięła też dziąsło i wycisnęła. Mówiła, że hektolitry wypływają, na ssaku tylko widzialem, że zaciąga jak wodę ze szklanki.
W końcu czuję się "normalnie" pierwszy raz od soboty, bo już nie dało się funkcjonować.

No i zostawiła dziurkę w zębie, żeby wypłynęło jeszcze przez noc, a rano jutro mam przyjść przeczyścić i zamknąć
  • Odpowiedz
  • 1
@MWittmann: żyję, żyję i juz wszystko okej, leczenie zakończone.
Ogólnie to jak mi wyciskała, czyściła i zamknęła to cała noc nieprzespana, gorączka i nawet przeciwbólowe nie działały, bo od nowa mi się zbierało.
Wtedy zdecydowała otworzyc i zmienila antybiotyk na Agumentin 1g.
Wszystko zeszło, potem mi przepłukała tak konkretnie z 20 minut z ultradźwiękami, założyła coś do środka odkażającego i zamknęła. I już wszystko było okej.

Btw wtedy jeden mirek
  • Odpowiedz