Wpis z mikrobloga

Miałem stłuczkę nie z mojej winy, auto w leasingu poszło do naprawy do serwisu wskazanego przez bank. Serwis mówi, że może wystawić na mnie fakturę na VAT do zapłaty. Mam auto do cełów mieszanych. Czy ja dobrze rozumiem, że jak zgodzę się na wystawienie na mnie faktury to będę musiał zapłacić cały VAT, ale odliczyc będę mógł sobie tylko 50% tego VATu i będę stratny?. Jestem na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. #podatki #ksiegowosc
  • 16
  • Odpowiedz
@plemienne_tzytze_i_salami_suty: Tak. Od ubezpieczyciela sprawcy możesz się wtedy domagać o netto+50% VAT. Jakby było z Twojej winy to wtedy też możesz mieć ubezpieczenie na wartość netto, netto+50% VAT lub brutto(prywatnie) i odpowiednio ubezpieczyciel wypłaca w zależności od opcji
  • Odpowiedz
@plemienne_tzytze_i_salami_suty: yhyyy. Pewnie większość tego nie robi, ale czy to jakiś wyznacznik tego czy akurat do Ciebie się skarbówka przy****li ...

Jeżeli szkodzie uległ pojazd podatnika opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to przyznane odszkodowanie w całej wysokości stanowi przychód podlegający opodatkowaniu stawką 8,5% (bez względu na stawkę ryczałtu właściwą dla świadczonych usług w ramach prowadzonej działalności).

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wyplata-rekompensaty-z-oc-sprawcy-za-brak-mozliwosci-korzystania-z-wlasnego-samochodu
  • Odpowiedz
@plemienne_tzytze_i_salami_suty: są jeszcze ciekawsze kwiatki przy kolizjach. Jeśli nie było policji to sprawca musi potwierdzić zdarzenie. Ubezpieczyciel zwraca się do niego z takim zapytaniem. Jeśli tego nie zrobi to masz problem. Oświadczenie, świadkowie to za mało jak się okazuję, i dopiero sąd może ci pomóc
  • Odpowiedz