Wpis z mikrobloga

Wczoraj mieliśmy kolejne znaleziska wspominające zwolnienia i oczywiście w komentarzach poszła cała fala wszelkiej maści komentarzy o upadku Polski, wielkim biednieniu, wzroście bezrobocia i innych dyrdymałach. Wiele z nich było pisanych podejrzanie na jedno kopyto (czasem nawet używając takich samych zdań)

To teraz zróbmy coś, czego takie narracje nie lubią: spójrzmy na dane.

Wzrost bezrobocia? Pudło, bezrobocie mamy najniższe w historii: https://www.money.pl/pieniadze/pie-bezrobocie-w-polsce-najnizsze-w-historii-7042286730382080a.html

To może, chociaż te ogromne zwolnienia są prawdą? No też gówno prawda, liczba zgłoszonych zwolnień grupowych jest PONIŻEJ średniej wieloletniej! Polecam załączony wykres.

Dziwnym trafem, taka sraczka o zwolnieniach zaczęła się mniej więcej od początku roku, kiedy PiS musiał oddać władzę. I wtedy mniej więcej zaczęła się medialna ofensywa wszelkiej maści wspomnień o upadkach i tym podobnych wypierdach.

Bo wiecie, 5.1% bezrobocia w maju '23 to statystyka i świadectwo dobrego rządzenia PiSu, ale już 5% w maju '24 to już upadek wszystkiego, wielkie biednienie.
I podobnie ze zwolnieniami, 20 tysięcy zwolnień grupowych ogłoszonych do końca maja 2023 to statystyka, ale 16 tysięcy w tożsamym okresie 2024 to upadek.

#praca #pracbaza #neuropa #4konserwy
zmarnowany_czas - Wczoraj mieliśmy kolejne znaleziska wspominające zwolnienia i oczyw...

źródło: zwolnienia

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas: wydaje mi się, że te statystki są kształtowane przez wiele rzeczy, no i w jakich branżach te zwolnienienia?
np. w 2008 to np. były zwolnienia w bankowości,

czyli młoda osoba ok 40-tki po księgowości dostaje wypowiedzenie

A dzisiaj jak to wygląda? oferuje się monterom złożenie wypowiedzenia, jakieś osoby blisko pomostówki? no to przeczołgać ją do pomostówki i niech przechodzi albo zostawia się produkcję bez pracy - na zwolnieniach bezpłatnych i czeka się którzy piersi się wykruszą. Albo zamknięcie zakładu - też bez zastosowania
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas: mam bardzo dziwne wrazenie, ze w 2022 roku i obecnie w mediach wszelakich pojawia bardzo duzo alarmistycznych bajtów. Czyżby komuś zależało na wywołaniu paniki i od czego ma zostać odwrócona uwaga?
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas: Masz rację. To pokazuje, że ludzie pociagajacy za medialne sznurki w tym kraju mocno powiązani z PiSem. Nawet TVN24 mieli temat PiS bez przerwy. Uważam, że PiS powinien odpowiedzieć za każda ukradzioną czy zdefraudowaną złotówkę. Obraz medialno-internetowy przesłania realny obraz sytuacji w kraju.
  • Odpowiedz
@Rajtar: to też nie jest tak, że każda ta historia jest pisowska, ale wystarczy, że jak taka czy inna grupa naglasnia jakąś sprawe (bez znaczenia czy realną), to inne media bardzo często to podchwytują, żeby nie zostać "w tyle". I ta szopka medialna się kręci
  • Odpowiedz
@Pan_dziwny: w IT jest faktycznie dupnie, ale albo mam super szczęście, albo coś się zmienia, bo przez ostatni miesiąc dostałem więcej wiadomości z ofertami na LinkedIn niż łącznie przez ponad pół roku wcześniej.
  • Odpowiedz