Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika #diy

Prosty tester połączenia (niestety nie bada rezystancji) błąd może wynieść kilkadziesiąt MΩ, przy 100 MΩ zauważalny jest spadek jasności świecenia. Układ nie wymaga zewnętrznego zasilania. Badam nim połączenie sztucznej masy z grotem lutownicy (około 6 V) oraz połączenie bolca (PEN) w gniazdku. Dotykając jednym palcem do styku obok diody i drugim palcem do obudowy gniazdka jestem w stanie wykryć czy w gniazdku znajduje się przewód pod napięciem oraz czy bolec jest fizycznie podłączony do przewodu (PEN). Rezystancja tego połączenia powinna być poniżej 1 Ω, a tester jest w stanie wykazać połączenie przy rezystancji 1 MΩ lub większej, wzrost rezystancji powoduje spadek jasności świecenia diody, ale nie wykryje rezystancji połączenia rzędu 100 kΩ (to bardzo dużo).

Dioda użyta do budowy testera musi świecić już przy prądach rzędu mikroamperów. Czasami potrzebny jest dodatkowy kondensator i lub prostownik. Dioda świeci bez względu na polaryzację (może być podłączona do masy lub PEN anodą lub katodą).
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #elektronika #diy

Prosty tester połączenia (nie...

źródło: 20240620_010234

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

To nie jest tak, że wszystkie diody świecą tak samo jasno, trzeba sobie znaleźć diody, które świecą i wybrać z nich taką, która świeci najjaśniej. Mam dwie diody z tej samej partii i obie świecą inaczej. Jedna świeci mocniej, a druga słabiej. Prądy mieszczą się w przedziale od 0.3 do 13 uA.

Testowałem też diody z żarówki diodowej i na 5 diod tylko dwie świeciły wystarczająco jasno.
tojestmultikonto - To nie jest tak, że wszystkie diody świecą tak samo jasno, trzeba ...

źródło: 20240620_010320

Pobierz
  • Odpowiedz