Wpis z mikrobloga

To jest ewenement w Europie. 1000 lat Polacy mieszkają blisko tych kutafońców z Austrii, wspólną granice mieliśmy dobrych kilkaset lat, sporo obszarów z konfliktem interesów (śląsk) i nie kojarze żadnej poważnej wojny między nami.
W sumie chyba tylko bitwa pod Raszynem była starciem Polsko-Austriackim, choć i tak nie do końca bo to był taki drobny spin-off dużo większej wojny austria - francja.

Dla porównania z turasami wojen było #!$%@?, a są dużo dalej. Ciekawe skąd to się wzięło
#mecz #historia
  • 14
  • Odpowiedz
  • 0
@RobinSchudl: @Ciapatus wojna w '39 to była wojna z Niemcami.
Wiedeń miał wtedy tyle do gadania, co nie przymierzając Tokio czy Bratysława które formalnie w czasie WWII też z nami wojowali.

@Wacek7777 zabory to skutek rozpadu państwa i wojny z Rosją. Austria robiła za sępa, w latach 1772-1795 nie byli aktywnie zaangażowani w działania wojenne przeciw PL.

@stanleyfinger za buraczenie dostajesz awans
  • Odpowiedz
@thorgoth: austriacy to niemcy, monarchia habsburska przegrała po prostu rywalizację z królestwem prus o zjednocznie niemiec. Nikt przed 45 rokiem nie uważał austriakow za naród oddzielny od niemcow
  • Odpowiedz
  • 0
@Ciapatus: nope. Naród może jest jeden ale ośrodki państwowe były conajmniej dwa: dom pruski i dom austriacki. I wcale nie były jednością ani tym samym.
Przecież w pierwszym poście nie pytam o wojnę z narodem tylko z państwem.

I to też jest znaczące: dlaczego z domem pruskim wojen było masa, a z domem austriackim w zasadzie żadnej poważnej?
  • Odpowiedz
@thorgoth: @Hans_Kropson Z Danią tak to się ułożyło, że miała tak mały wpływ na Polskę, a jest tak blisko, dużo większy wpływ miały np, Węgry. A z wojen z Danią, to nie było chyba żadnej, nie licząc jakichś konfliktów z rozbicia dzielnicowego z Pomorzem czy wcześniej jacyś inni władcy z Pomorza jako lennicy Krzywoustego.
Później w pierwszej wojnie północnej(najlepszej dla Polski) Polska w pewnym momencie była w sojuszu z Danią przeciwko
  • Odpowiedz
@thorgoth: Dużo tutaj może mieć wspólnego religia Katolicy i sobie w drogę nie wchodzili, czy też łatwiej było o sojusz w 17 wieku, a np, takie Czechy się w pewnym momencie zbuntowały, to Austriacy- Habsburgowie zabili im większość szlachty czyli elit. Poczytaj sobie o wojnie trzydziestoletniej i lata plus minus tych wydarzeń to chyba ciekawy moment, który odpowie na Twoje pytanie, albo trochę wcześniej tez próbowali osadzić w Polsce swojego króla,
  • Odpowiedz
@thorgoth: z Austrią wojen i bitew było trochę więcej (np. pod Byczyną) ale zasadniczo - trudny kęs do przełknięcia dla niektórych chósaży - Polska była przez setki lat sprzymierzona z Cesarstwem (niemieckim, świętym i rzymskim, choć każde z tych określeń jest w jakimś sensie nieprawdziwe). A nawet i wcześniej: przyjacielem cesarstwa był i Chrobry i Odnowiciel odzyskał władzę przy jego wsparciu. Popieraliśmy Habsburgów w wojnie trzydziestoletniej i za Sobieskiego oczywiście. No
  • Odpowiedz