Wpis z mikrobloga

Mam już dość tego że na 1000 zdjęć z ostatnich lat wszystkie są zrobione z ogniskową 24-26mm przez smartfony. Wszystko płaskie, ludzie brzydcy, tło ma za dużo detali. Bez polotu - tylko szerokokątne widoczki nadają się do druku. Smartfony zepsuły możliwość jakiegokolwiek sensownego kadrowania

Czy jest jakikolwiek smartfon który da zdjęcia z perspektywy 75-80mm (Fullframe) nadające się do druku 10x15cm czy to marzenia? Niby mam teraz matryce 1/1.56" f1.9 z pixel binningiem 2in1 - ALE jak jest cokolwiek ciemniejszego w kadrze to jest szum nawet na najmniejszym możliwym ISO50 - jakim cudem??? Ten pixel binning jest w takim razie niezbędny. W idealnym świetle cyfrowy zoom 2x-50mm jest ok ale więcej nie bo brakuje ruchomej przysłony co najmniej do f4 żeby zwiększyć ostrość obrazu.

Prawdopodobnie taki sam problem będzie z matrycami 200mpix od samsunga i pixel binningiem 9in1. Normalne zdjęcie ultra detal ale cyfrowy zoom 3x ujawni szum nawet na najniższych ISO oraz sztuczne wyostrzenie będzie walczyło z brakiem ruchomej przysłony.

Zastanawiam się nad pixelem 8 pro z 113mm lub s24 ultra który ma aż 4 różne ogniskowe poniżej zoomy s24u:
10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.52", 1.12µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom
50 MP, f/3.4, 111mm (periscope telephoto), 1/2.52", 0.7µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom

Z tym że ten 67mm ma bardzo słabe parametry. Nie wierzę że matryca o wielkości 1/3.52" może dać sensowną odbitkę 15x10cm w średnich warunkach oświetleniowych :|

Rozważając prawdziwy aparat - jakikolwiek bezlusterkowiec który łapie AF lepiej niż smartfon to wydatek 4k+ (Olympus OM-D E-M10 IV?) i do tego obiektywy najlepiej stałki lub zoom 80mm+ (szeroki kąt można i tak dobrze zrobić smartfonem z kieszeni) - niby to nie jest problem ale noszenie aparatu to jest wysiłek, nigdy nie zmieści się w kieszeni i trzeba na niego uważać. Jest to 10x bardziej uciążliwe niż po prostu posiadanie smartfono-aparatu

Wyślijcie jakieś sample z obiektywów jak macie lub linki do sensownych stron z samplami, aczkolwiek oglądanie gotowych zdjęć mało powie o tym ile faktycznie zdjęć się nada do druku
#fotografia #android #smartfon
  • 10
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki: na szybko zrobiłem ci porównanie IPhone 15 w trybie portretowym na zoomie x2 z dwoma obiektywami wkręconymi w Lumixa GX80. Z Lumixa są rawy szybko przetegowane w lightroomie, bez odszumiania. Światło zastane, raczej ciemne, bo modelka ma drapak za zasłoną.

https://ibb.co/Q8kHW2z IP15 5.96 mm (niby 48mm) f/1.6 1/40 ISO 320
https://ibb.co/4sD2WFC GX80 45mm (ekwiwalent 90mm FF) f/1.8 1/100 ISO 800
https://ibb.co/kKMDmZX GX80+25 mm (ekwiwalent 50mm FF) f/1.8 1/60 ISO 640
  • Odpowiedz
@Iskaryota: to widzę że podobny sprzęt do tego którego używałem, niestety autofocus już nie dawał rady. Jak coś/ktoś się ruszał lub światło było słabe to ten Olympus e-pl5 nie był w stanie wyostrzyć - a jak już to ostrzył z 2 sekundy :( Przepaść w porównaniu nawet do smartfonów dzisiejszych
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki: Ja jednak uważam, że GX80 jest półkę wyżej niż E-PL5. Ma nawet namiastkę rozpoznawania twarzy w ustawieniach, ostrząc zwykle na jedno oko. Z prędkością ostrzenia to z kitem 3,5-5.6 w słabym świetle to faktycznie była padaka, natomiast z wyżej zapodanymi jasnymi stałkami nie ma tego problemu. W końcu więcej światła dla czujnika, to także więcej informacji dla detekcji AF. IPhone 15 też wcale tak świetnie sobie nie radzi w słabym
  • Odpowiedz
@Iskaryota: miałem sigmę 60mm f2.8 (120mm fullframe) dawała bardzo ciekawe rezultaty
https://ibb.co/f9TgSZ9 iso200 f3.5 1/320s

Wydaje mi się że AF i sama matryca 16mpix była tam bardzo wiekowa. Widać na starych zdjęciach bardzo mały dynamic range (szybko obraz idzie w czerń tam gdzie cień) i właśnie te problemy z autofocusem. W końcu ten sprzęt ma już 12 lat. Jak już to bym chciał kupić jakiegoś nowego lumixa 1" co się w
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki: Bardzo ładny obrazek. Na pewno wiek i procesor w aparacie robi swoje. Tego GX80 zamieniłem na G9, który według mnie po dziś daje radę w single AF. Ostrzy błyskawicznie, dobrze rozpoznaje ludzi, koty też poznaje xD. Problem jest taki, że taki aparat ma już swoje rozmiary, rzekłbym poważne. Niestety z tymi apratami tak jest, że albo masz dziadki 8-12 letnie za 1000-1500 zł, albo trzeba wyłożyć w okolicy 3k na
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki: umiera od 5 lat, a jednak OM System i Panasonic nadal wypuszczają nowe modele (G9 Mark II na przykład). Dlaczego taki polecam? Bo sam mam i używam. Wcześniej siedziałem w APS-C Canona i powiem ci, że życie bez stabilizacji obrazu było smutne ( ͡° ͜ʖ ͡°). Rozmiary obiektywów i ceny używek robią swoje. To według mnie jedyny sensowny system by nie wydać milionów monet, bo APS-C
  • Odpowiedz