Wpis z mikrobloga

Owad jak ksenomorf. Ważka spędza większość swojego życia jako drapieżna larwa żyjąca pod wodą, polująca głównie na drobne wodne bezkręgowce, ale niekiedy także na inne larwy ważek i na małe kręgowce. W chwytaniu ofiary pomaga jej specjalny aparat, który przypomina trochę wewnętrzne szczęki ksenomorfa z Obcego.

Aparat ten, zwany maską, jest przekształconą, ruchomą dolną wargą zaopatrzoną na końcu w ruchome pazurki. Przez większość czasu maska jest złożona, przylegając do dolnej części głowy larwy. Podczas polowania larwa gwałtownie wyrzuca maskę do przodu, chwyta zdobycz za pomocą „zdalnych” pazurków, po czym błyskawicznie wciąga ją pod aparat gębowy – dzieje się to tak szybko, że większość ofiar nie ma szans odpowiednio wcześnie zareagować.

Przeszło 95% polowań larwy ważki kończy się sukcesem, co sprawia, że jest jednym z najskuteczniejszych drapieżników na świecie. Przykładowe polowanie na larwy komarów: link.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #horror
Apaturia - Owad jak ksenomorf. Ważka spędza większość swojego życia jako drapieżna la...
  • 6
  • Odpowiedz
  • 4
@Apaturia moja ukochana, poza chruścikami wodna larwa. Godzinami gapiłem się jako dzieciak jak się skradają i błyskawicznie atakują.
No a potem byłem przerażony jak czerwiowata larwa jakiegoś krewnego gza atakowała je spod piasku i rozrywała na kawałki. Które potem zjadały ślimaki.
Ogólnie książka Zwierzęra Bezkręgowe Naszych Wód to był moje czytadło, poznałem dzięki jiej niesporczaki na długo zanim stały się modne
  • Odpowiedz