Wpis z mikrobloga

@jackieboy: mnie się wydaje, że to wynik tego, że kościół podczas zaborów był ostoją polskości w obcojęzycznym kraju zaborcy i dzięki temu zbudował na tyle silną pozycję w społeczeństwie, że nawet komuniści nie dali rady tego wyplenić
  • Odpowiedz
@jackieboy: Stalin musiał zrezygnować z dwóch kwestii we wprowadzeniu socjalizmu w Polsce - walki z Kościołem i rozkułaczania. Pod względem Polski był pragmatyczny i nie mógł sobie pozwolić na zbyt dużo ze skrajnie antyradzieckim społeczeństwem. Doświadczenia historyczne uratowały nas od zostania kolejną republiką ZSRR, co pomogło nam dalej. Z drugiej strony, nie mieszkając w Polsce i patrząc z boku, dostrzegłem, jak silne jest powiązanie Polski i Polaków z KRK. Przez
  • Odpowiedz
@ms93 Niemcy zawsze byli nieźli w wykonywaniu rozkazów. Przyszedł prikaz "w tej chwili przestać wierzyć!", a oni tylko stuknęli obcasami i powiedzieli "Jawohl!"
  • Odpowiedz
@jackieboy: Myślę że ma na to wpływ poziom analfabetyzmu przedwojennej Polski. Polska obecnie jest krajem w większości ateistycznym, nawet księża są ateistami. KK w Polsce trzyma się dobrze dlatego, że się dobrze ustawił już w PRLu.
  • Odpowiedz