Wpis z mikrobloga

#zdrowie Kasze – dla zdrowia dorosłych i dzieci

Aktualnie kasze - nie bez powodu – zaczynają wracać do łask. Coraz częściej gryczana, jaglana, perłowa, manna, pęczak znajdują swoje miejsce na naszych stołach. Bo dostarczają bezcennych składników mineralnych i witamin, zapobiegają chorobom, lub nawet leczą, a nadto są pyszne i smakowite w sosach czy zupach.

Kasze w naszej diecie stanowią ważny i wartościowy produkt doskonale zbilansowanych zalet i walorów zdrowotnych. Dostarczają cennych witamin i minerałów, pomagają w budowie i wzmacnianiu kości, wzmacniają naczynia krwionośne, obniżają cholesterol, służą cierpiącym na żylaki, hemoroidy, chorobę wrzodową i celiakię, wspomagają pracę tarczycy, trawienie i zaspokajają głód. Trzeba tylko wyszukać odpowiednią dla siebie. Jak to zrobić? Wśród kilku kasz, na pierwsze miejsce wysuwa się, gryczana.

Kasza gryczana – na perystaltykę, żylaki i hemoroidy

Czym zachęca, przyciąga i jak działa kasza gryczana? Przede wszystkim ma dużo błonnika, który pobudza perystaltykę jelit i pomaga głównie przy zaparciach. Zawiera również znaczną ilość skrobi, którą nasz organizm powoli rozkłada na glukozę, a ona doskonale zapewnia nam sytość na dłuższy czas i powstrzymuje nagłe napady głodu. To dla osób dbających o sylwetkę świetny składnik zdrowej diety.

W kaszy gryczanej jest też mnóstwo białka roślinnego o właściwościach zbliżonych do białek w roślinach strączkowych. Ale jest ono bardziej cenniejsze niż zbożowe, bo lepiej przez organizm przyswajalne. Z białka kaszy organizm pozyskuje aminokwasy, których nie potrafi sam wytworzyć. Należą do nich m.in. lizyna i tryptofan – szczególnie pomocne w regulacji psychicznego nastroju.

Po za tym zaletą jego jest bogactwo występujących w nim witamin i minerałów. Ma przede wszystkim rutynę (witamina P), która ułatwia wchłanianie do krwi witaminy C i pomaga wzmacniać ścianki naczyń krwionośnych. Z tych względów kasza gryczana doskonale służy osobom cierpiącym na żylaki, hemoroidy i chorobę wrzodową oraz jako produkt bezglutenowy – chorym na celiakię, o czym informuje gazeta.pl.

Wśród kasz, gryczana wyróżnika się największą ilością witamin z grupy B i najbogatszą zawartością w potas (niezbędny w prawidłowej pracy serca i układu nerwowego), fosfor (podobnie jak wapń – stanowi istotny materiał w budowie kości i zębów), magnez (odpowiedzialny za nasz układ nerwowy) oraz sód (regulator gospodarki wodnej ciała) i cynk (odpowiedzialny za wygląd włosów, skóry i paznokci).

Kasza jaglana - na piękną skórę i celiakię

Kasza jaglana, wytwarzana z nasion prosa, należy do grupy najstarszych znanych zbóż. W ocenie dietetyków, jej wartości odżywcze, są niemal na równi z kaszą gryczaną. Ma nieco mniej błonnika, dlatego mogą ją jeść osoby, pozostające na diecie lekkostrawnej, najlepiej w postaci przetartej. Ponieważ nie zawiera glutenu, mogą ją spożywać alergicy, jak też osoby chore na celiakię. Nie jest natomiast wskazana osobom cierpiących na przewlekle zapalenie trzustki.

Od innych kasz różni się tym, że jako produkt zasadotwórczy i alkalizujący organizm - pomaga w jego odkwaszaniu. Może świetnie wspierać nas w przypadku występowania przykrej zgagi lub nadkwaśności.

Podobnie jak gryczana – jaglana zawiera sporo witamin z gruby B, w tym głównie B1, B2 i B6, a także witaminę E, która odpowiada za stan naszej skóry i pracę układu nerwowego. Zawiera też lecytynę regulującą pamięć i koncentrację oraz mnóstwo składników mineralnych, w tym: fosfor, żelazo, cynk, miedź i krzem – odpowiedzialny za wzmacnianie ścięgien i tkanki kostnej.

Krzem polecany jest ludziom starszym i po uszkodzeniach lub operacjach kości. Ponadto pierwiastek ten zawiera bezcenne walory dla naszych włosów; ogranicza ich wypadanie, wzmacnia i przyspiesza wzrost. Wzmacnia również paznokcie i skórę - poprawia jej wygląd i zapobiega wiotczeniu.

Kasza jęczmienna – na cholesterol i uszczelnienie naczyń

Z kaszy jęczmiennej trafiają na nasze stoły - pęczak i kasza perłowa. Pęczak to produkt najmniej przetworzony - powstaje z całych, niepokruszonych ziaren jęczmienia. Po rozdrobnienie ziaren, powstaje chętnie spożywana, kasza perłowa. Mogą ją spożywać osoby na diecie lekkostrawnej. Ponieważ jęczmień zawiera gluten, powinni jej unikać alergicy i chorzy na celiakię.

Wśród wszystkich kasz, jęczmienne szczycą się największą zawartością witaminy K, która bierze udział w procesach krzepnięcia krwi, zapobiega krwotokom i uszczelnia naczynia krwionośne. Ponadto kasze jęczmienne mają dużą zawartość rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który sprzyja obniżaniu złego cholesterolu (LDL) we krwi i pomaga utrzymywać na stałym poziomie, glukozę w naszym organizmie, a - wiążąc się z wodą - gwarantuje uczucie sytości w dłuższym czasie i usprawnia przemianę materii.

Kasze jęczmienne zawierają ponadto większe ilości cennych składników mineralnych, a spośród innych kasz - mają najwięcej wapnia - koniecznego składnika budulcowego kości i szkliwa. Ponadto w nich dużo: cynku, potasu i żelaza (niedobór żelaza może rodzić niedokrwistość, powodować spadek sprawności fizycznej i przemęczenie).

Kasza manna – na tarczycę, szkodzi alergikom

Kasza manna, wytwarzana z pszenicy, zawiera jod - pierwiastek, który umożliwia tarczycy produkcję hormonów, odpowiedzialnych za istotne procesy, zachodzące w naszym organizmie, m.in. za regulację temperatury i przemianę materii. Jej lekkostrawność powoduje, że nadaje się do jedzenia dla małych dzieci, osób po operacjach (rekonwalescentów), jak i cierpiących na choroby układu pokarmowego, np. przewlekłe zapalenie trzustki, choroby jelita cienkiego i nieżytu żołądka.

Kasza manna może być też spożywana w chorobach zapalnych jelit, np. biegunkowej dokuczliwej postaci zespołu jelita drażliwego. Ponieważ ziarno pszenicy zawiera najwięcej glutenu ze wszystkich zbóż, z tego względu, uzyskiwane z pszenicy kasze pszenne, nie mogą być spożywane przez alergików.

Kaszka kukurydziana – dobra dla dzieci i alergików

Kaszka kukurydziana – podobna w strukturze i wartościach odżywczych do kaszy manny, ale ma mniej błonnika - nie zawiera glutenu i rzadko uczula, toteż polecana jest szczególnie małym dzieciom i alergikom, a także osobom dotkniętym schorzeniami wzroku. Wyróżnia się także nieco wyższą niż u innych kasz, zawartością węglowodanów, dlatego jest dobrym posiłkiem, dającym organizmowi zwiększoną energię.

Kaszka kukurydziana jest ponadto bogatym źródłem selenu – pierwiastka będącego naszym sprzymierzeńcem w walce z wolnymi rodnikami. Selen jest też istotnym czynnikiem w prawidłowym funkcjonowaniu, m.in. układu odpornościowego i tarczycy. I łagodzi objawy cierpienia w zaburzeniach nastroju oraz nadmiernej nerwowości.

Spośród innych kasz wyróżnia się najwyższą zawartością witaminy A, która odpowiada za dobry wzrok oraz piękny i zdrowy wygląd skóry; zapobiega m.in. jej suchości, twardnieniu i łuszczeniu się naskórka. Witaminy A chroni wzrok przed szkodliwymi czynnikami i zapewnia prawidłowe widzenie zwłaszcza po zmroku.

W procesie gotowania kaszki kukurydzianej, zwykle witamina A, nie traci swojej wartości. Ale ponieważ rozpuszcza się ona w tłuszczach, i dopiero w takiej postaci może być wchłaniana do krwi, należy dodawać do tej kaszki nieco masła lub oleju.

Kuskus – bomba wapnia i witamin B

Kuskus – wytwarzany podobnie jak kasza manna - najczęściej z pszenicy, choć uważany jest powszechnie za kaszę, bliżej mu raczej do makaronu. W procesie produkcyjnym, jego ziarenka powstają z połączenia mąki z pszenicą durum (twardej makaronowej) i wody. Wyróżnia go, wśród innych kasz, bardzo wysoka zawartość białka. Szczególnie może być cenny przez to dla osób na diecie wegetariańskiej.

Zawiera zaś wśród innych kasz, najmniejszą ilość kwasów tłuszczowych - nasyconych i nienasyconych, i jest dosyć lekkostrawny. Może być spożywany przez małe dzieci (Instytut Matki i Dziecka zaleca go już od drugiego roku życia) i podobnie jak kasza jęczmienna, wyróżnia się wysoką zawartością wapnia – ważnego składnika budowy kości. Podobny jest do kaszy gryczanej pod względem wysokiej zawartości sodu - pierwiastka regulującego gospodarkę wodną w organizmie. Ma witaminy z grupy B, w tym B3, czyli niacynę oraz kwas foliowy, bogaty w witaminy grupy B.

Stanisław Cybruch

#kasza #mineraly #zylaki #hemoroidy #celiakia #jelito