Wpis z mikrobloga

NR 296 #serialseries #serial #seriale
LISTA SERIALI

Alternatywy 4

Twórcy: Stanisław Bareja
IMDb: 8.7/10
https://www.imdb.com/title/tt0084971/
https://upflix.pl/serial/zobacz/alternatywy-4-1986
Gatunek: komedia

Podglądamy niczym anioł życie mieszkańców bloku przy ul. Alternatywy 4 na nowym osiedlu w dzielnicy Ursynów w Warszawie. Realia socjalizmu w Polsce, które dziś mogą się wydawać absurdalne ale wtedy tak po prostu się żyło.

Czy polecam? Absolutnie mój ulubiony serial z czasów PRL a może z wszystkich polskich seriali… Oglądałam jak emitowali premierowe odcinki. Bareja idealnie dopasowywał się do tego formatu (dużo różnorodnych bohaterów) i stworzył klasyka nad klasyki i jeśli miałbym wymienić jedną dobrą rzecz z PRLu to byłby to ten serial.
Natomiast nie polecam Dylematu 5, choć śmierć na żywo po 3 odcinkach to było jakieś wydarzenie w historii polskiej TV.
WLADCA_MALP - NR 296 #serialseries #serial #seriale
LISTA SERIALI

Alternatywy 4

Twó...

źródło: alternatywy

Pobierz
WLADCA_MALP - NR 296 #serialseries #serial #seriale
LISTA SERIALI

Alternatywy 4

Twó...
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@WLADCA_MALP: po pierwsze obsada. Dzisiaj nie ma tak dobrych aktorów. Jak patrzy się na lata 60, 70, 80 i porównuje z dzisiaj to mało jest wybitnych aktorów w wieku poniżej 65 lat. A chyba teraz jest więcej wybitnych 75+ niż młodszych niż 40. W Alternatywy grało tyłu aktorów bardzo dobrych i wybitnych, że ciężko wyliczyć. Gajos, Wilhelmi, Gołas, Pyrkosz, Turek, Siemion (znów na planie razem jak w 4 pancernych :)
  • Odpowiedz
@WLADCA_MALP mój drugi ulubiony polski serial, zaraz po "Zmiennikach" - zresztą jak wiemy mają one ze sobą bardzo dużo wspólnego :)

@Rasteris bo większość tych aktorów to aktorzy teatralni, którzy jednak nie byli w stanie wyżyć z grania na deskach, więc występowali też w telewizji. Dzisiaj jest większy rozdział między teatrem, a wielkim/małym ekranem, aktorzy teatralni rzadziej występują przed kamerą, choć oczywiście są wyjątki. Natomiast wtedy również seriale były ambitniejsze,
  • Odpowiedz
@WLADCA_MALP: ja ten serial praktycznie znam na pamięć. Każda scena, każdy dialog, każda ciekawostka ukryta pod dialogiem, każdy ukryty żart z rzeczywistości PRL (tata mi je kiedyś wszystkie tłumaczył) - jak dla mnie miód i orzeszki i tylko szkoda, że postsynchrony i jakość taśmy była jaka była, ale da się to oglądać.
  • Odpowiedz
@Kaczorra: wtedy też były inne stawki dla aktorów. Nie było kontraktów. Wszyscy po równo, podział tylko aktor zawodowy albo amator. Amator niższe stawki oczywiście. Zawodowy to musiałeś mieć ukończoną szkołę albo zdać egzamin eksternistyczny.
  • Odpowiedz
@Rasteris: @Kaczorra I tak i nie. To jest część historii gdzie w TV były 2 kanały zbiór 100 aktorów i produkowany film zawsze gdzieś zabierał z tej puli. Za dzieciaka się ludzie napatrzyli na nich, byli zafascynowani tym wszystkim bo było to zawsze efekt WOW nowy film i oglądało się go po 30 razy. A teraz? Produkcje z całego świata, aktorów jak mrówek, młodych, starych, dzieci filmy produkowane taśmowo.
  • Odpowiedz
@octopussy8: zauważ, że zarówno Gołas jak i Voit nie mieli poza sceną z grą w karty momentów bardzo komediowych. To były postacie na serio. Profesor jako szykanowany historyk, trochę odwołanie do latającego uniwersytetu KOR. Gołas to już zupełnie rola nie komediowa, mimo, że bardzo często grał rolę komediowe.
  • Odpowiedz
@Rasteris: Też kwestia tego jak kiedyś egzaminowali na te uczelnie i to faktycznie było mega sito. Plus trochę inaczej do tego zawodu chyba brali ludzi.

Do tego nawet czyste umiejętności językowe. U nas teraz część aktorów nawet nie potrafi dobrze się wypowiadać w języku ojczystym, nie mówiąc już o prawidłowej dykcji xD

Natomiast mimo wszystko dalej raz na jakiś czas ktoś się u nas trafi.
  • Odpowiedz
zauważ, że zarówno Gołas jak i Voit nie mieli poza sceną z grą w karty momentów bardzo komediowych


@Rasteris: moment w którym Gołas mówi o tych odjazdach i że nazywa się Gwizdecki to wywołuje u mnie ciarki
  • Odpowiedz
@Nerus20: no nie całkiem, były też gnioty, których nikt nie oglądał. I aktorzy też różni. Ale było też coś takiego jak kolaudacja. To było sito nie tylko polityczne, ale też jakościowe. A jakość polskich filmów poleciała na łeb w latach 80. Próbowano przy budżetach na pornosa kręcić filmy jak w Hollywood. Efekt był z góry wiadomy. Powstały wtedy takie "dzieła" jak Klátwa Doliny Węży, Pan Samochodzik i niesamowity dwór, Pan
  • Odpowiedz
@Darth_Gohan: kwestia też kadry nauczycielskiej. Jak uczono. Obejrzyj sobie film Pan Profesor o Ludwiku Sempolińskim. Scena z Żolnierzem Królowej Madagaskaru, tam studentka lepiej gra niż współczesne aktorki.
  • Odpowiedz
@Kaczorra Zmiennicy to serial o lżejszym przekazie, bardziej humorystycznie, swobodnie i przekornie pokazanej rzeczywistości tamtych lat xD
  • Odpowiedz
@Rasteris: ano prawda.

Po 1990 wyszły nam pojedyncze filmy no i przede wszystkim komedie przez moment. Kiler, Poranek Kojota czy Chłopaki nie płaczą jednak dawały radę. Natomiast fakt takich jak je wymieniłeś to nie ma.

Nawet Vinci który fakycznie był niezły no to podjazdu do
  • Odpowiedz
powstał jakiś tak kultowy serial jak 4 pancerni czy stawka większa niż życie czy 07bzgłoś się


@Rasteris: ja bym powiedział że 13 posterunek, Miodowe Lata i pierwsze sezony Świata Według Kiepskich były dobre z seriali które powstały w okolicach roku 2000
  • Odpowiedz
@Niebadzksieciem: ile odwołań w pop kulturze było do tych seriali? Jest muzeum 13 posterunku czy miodowych lat? Do seriali z PRl było mnóstwo nawiązań. Czasami jako kpiny, ale to też świadczy o popularności. Zespół dzieci kapitana klossa, KSU wykorzystało fragment deszcze niespokojne. Kryzys Telewizja - gdzie jesteś Hans Szarik daj głos, OTTO - Stirlitz i Kloss. Niebiański bank i rolę amikulskiego i Karewicza, nawiązanie do stawki w Pan Samochodzik i
  • Odpowiedz
@Rasteris: cóż, nie wiem jak u ciebie, ale u mnie wśród różnych ludzi i towarzystw w których się obracam tekstu z tych seriali ("Cycu, mam pomysła", "to się proszę pana fizjologom nie śniło", "Oni to wiedzą, Kocie", "Tadzik!", "Pan żeś jest menda społeczna) używa się na co dzień. Często słyszę też piosenkę radiotelegrafisty czy piosenkę Tadka I Karola" Dzisiaj rano niespodzianie znów alnina włącza pranie). W kulturze internetowej też te
  • Odpowiedz