Wpis z mikrobloga

idąc tym tokiem rozumowania zwieram czarny z niebieskim, czyli L i N xD


@klefonafide: Czegos nie zrozumiales. Ale moze byc w tym moja wina bo ze zboczenia zawodowego zalozylem ze to jest proste. Postaram sie bardziej prosto

według jego rozumowania zwieram fazę z neutralem
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: skąd pomysł, że przerywam N? Bo jest tam niebieski? Jest też czarny, który oznacza L. Od kiedy z puszki do łącznika wyprowadza się N? Nie musisz mi tłumaczyć zasady działania urządzeń elektrycznych. Instalację robiłem sam, poza elementami, które nadawały się do tego żeby je zostawić - np. fragment puszka - łącznik. Wszystko zgodnie ze sztuką. Może nie zrozumiałeś, więc powtórzę prościej: zakładasz, że niebieski to na pewno neutral, więc
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: czyli idąc tym tokiem rozumowania łączę fazę bezpośrednio z neutralem. Kolejna wydumana historia o sześciopunktowym żyrandolu we wpisie o jednopunktowej lampie xD już samo podłączenie złączki powinno dać Ci do myślenia skąd leci faza, ale jak widać to za dużo dla Ciebie. Fajnie, że kolorki znasz, ale lepiej na razie nie bierz się za praktykę xD
  • Odpowiedz
@klefonafide: Troche za pozno na takie rady.
Prawie 20 lat pracuje w zawodzie. z napieciami od 24V do 110kV. Zarowno AC jak i DC.

Oprocz zawodowego bawienia sie pradem troche instalacji domowych tez juz mam za soba.

Nigdy nie wpadlem na pomysla zeby puszczac L na niebieskim albo co
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: jak otworzysz puszkę od łącznika to L masz na czarnym, jak zewrzesz łącznik to masz też na niebieskim. Jak otworzysz puszkę nad łącznikiem to L ze skrzynki leci czarnym i schodzi do łącznika czarnym, z łącznika niebieski idzie na czarny od lampy, a z lampy niebieski idzie na niebieski ze skrzynki. Nie trzeba być specjalnie bystrym żeby od razu wiedzieć o co chodzi jak otworzysz puszkę. L na niebieskim
  • Odpowiedz
Nie trzeba być specjalnie bystrym żeby od razu wiedzieć o co chodzi jak otworzysz puszkę. L na niebieskim jest tylko na zwartym łączniku.


@klefonafide: Super ze mi to wytlumaczyles :D

W poprzedniej branzy pracowalem 9 lat. Bezpiecznenstwo tam bylo jak Yeti. kazdy slyszal ale nikt nie widzial :P
W obecnej pracuje 8. I tu jest w druga strone. Maja jobla na punkcie bezpieczenstwa. I to
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: rozumiem, zrobiłem tak, bo nie chciałem kuć wszystkich ścian i wypruwać wszystkich kabli. To akurat jest najbardziej delikatna fuszerka jaka mnie zastała w tym mieszkaniu xD spokojnej nocy, colego ( )
  • Odpowiedz
bo nie chciałem kuć wszystkich ścian i wypruwać wszystkich kabli


@klefonafide: Mirasssssssss. Przczytaj raz jeszcze:

Jak mialem klienta co przycebulil to ZAWSZE czarna szkotka (a lepiej termokurczka) i zakrycie prawdziwego koloru. Malo eleganckie ale przynajmniej cos mowi temu co w przyszlosci musialby awarie
  • Odpowiedz
@G06DbT: według polskich przepisów budowlanych, można użyć niebieskiego jako przewód fazowy


@kacappylon: które na to zezwalają? Bo PN-EN 60445:2011 wyraźnie zabrania użycia niebieskiego do czegokolwiek innego niż podłączenie do punktu neutralnego lub środkowego jeżeli taki istnieje w użytym systemie.
  • Odpowiedz
Od kiedy z puszki do łącznika wyprowadza się N?


@klefonafide: ja tak robię. Ciągnę pełne zasilanie do wyłącznika, a z wyłącznika dopiero na lampę.

Dobre przy późniejszych zmianach, np jakichś wymyślnych wyłącznikach co potrzebują N lub modne obecnie smart wersje różnych akcesoriów.
  • Odpowiedz