Wpis z mikrobloga

"Rewolucja weszła w życie. Numer PESEL sprawdzą w rejestrze"

"Od 1 czerwca, jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany, nie będzie musiał spłacać zobowiązania. Wszystkie instytucje finansowe, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę, będą musiały sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL."

https://www.money.pl/gospodarka/rewolucja-weszla-w-zycie-numer-pesel-sprawdza-w-rejestrze-7033713060215488a.html

#mobywatel #technologia #prawo #polityka #informatyka #polska #finanse #ciekawostki
kkecaj - "Rewolucja weszła w życie. Numer PESEL sprawdzą w rejestrze"

"Od 1 czerwca,...

źródło: Grafika2

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
Tymczasem cwaniaczki z allegro :

Co to dla Ciebie oznacza? Jeśli masz aktywne Allegro Pay lub aktywujesz je do 31 maja 2024 włącznie – ustawa Cię nie dotyczy i nic dla Ciebie się nie zmieni. Nie będziemy weryfikować, czy Twój PESEL jest zastrzeżony w chwili, gdy będziemy zawierali z Tobą umowę o kredyt konsumencki – czyli w chwili, gdy płacisz za zakupy z Allegro Pay, gdy zawrzesz umowę konsolidującą kilka innych umów
  • Odpowiedz
@Iskaryota ale nie będą sprawdzać nikogo kto ma aktywowaną tą usługę przed 01.06 więc zastrzeżenie peselu u wielu nie zadziała i nawet o tym nie będą wiedzieli jak przegapili tego emaila.

Ktoś robi włam na konto i bierze na raty do woli.
  • Odpowiedz
@open_or_die przy nieznanych urządzeniach trzeba transakcje potwierdzić smsem. A potem masz maile o zakupie który można anulować. Czyli żeby to przeszło ktoś musi przejąć konto Allegro, maila oraz nr telefonu.
  • Odpowiedz
@open_or_die: no teoretycznie nie do woli, bo jednak allegro pay ma jakiś limit ustalany na zasadzie deklarowanych zarobków i wydatków. Nie chcę tu oczywiście bronić Allegro, ale trzeba to traktować jako linię kredytową, która też jest groźna gdy skradną ci dane karty kredytowej czy zrobią włam na konto bankowe w której masz otwartą kartę.
  • Odpowiedz
@open_or_die: rozwiazywanie problemu, który samemu sie stworzyło. PESEL-u nie powinno sie zastrzegać, tak jak się nie zastrzega nazwiska, to powinna byc dana potrzebna do identyfikacji, a nie potwierdzenia tożsamości.
Zastrzeżenie PESEL-u ma na celu ograniczenie wypłaty gotówki ludziom, którzy go zastrzegą.....
  • Odpowiedz