Wpis z mikrobloga

  • 3
@tojestmultikonto nie ma to jak męczyć kogoś o 4 żeby liczył układy. Weź jakaś Tine czy icirquit i se sprawdź. Ja o tej porze to nawet nie wziąłbym odpowiedzialności za poprawną odpowiedź
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: Jakiś projekt na zaliczenie? Nie wiem co ten układ ma robić, zgaduje na oko że zmieniać moc dostarczaną do obciążenia rezystancyjnego od około 50% do prawie 100% z częstotliwością pojedynczych kHz, od napięcia wejściowego ~8V w górę do dopóki się 7805 nie ugotuje lub odstrzeli. Co jest nie tak: przekroczone maksymalnie dopuszczalne napięcie na wejściu reset w 555, przekroczony w impulsie prąd wyjściowy z 555, 4n7 od napięcia wejściowego
  • Odpowiedz
od napięcia wejściowego ~8V w górę do dopóki się 7805 nie ugotuje lub odstrzeli.


@Kondensator100n: Przy prądach pobieranych przez NA 555 raczej nie ma możliwości abym uszkodził L7806. Napięcie wejściowe może wynosić 12 V lub nawet więcej np. 15 V lub 18 V, może nawet 19 V lub 20 V. NA 555 pracuje przy napięciach wejściowych do 15 V (VCC), gdyby napięcie wejściowe zawierało się w granicach 5 V do 15 V nie było by potrzeby dokładania tam liniowego regulatora napięcia, który ma zapewnić stabilne napięcie wyjściowe i umożliwić pracę układu bez zakłóceń. Z tego względu też zastosowałem IRLZ44 (pracuje z napięciami od 4 V do 5 V). Rezystor 19 R jest w zasadzie częścią dzielnika napięcia, ale może być to każdy inny rezystor z zakresu 10 R - 33 R (maksymalnie 100 R, nie przewiduję większej rezystancji, bo to mi tylko obniży napięcie wyjściowe ze względu na to, że rezystor 91 k tworzy tu dzielnik napięcia). Kondensator odsprzęgający 2.2 nF może mieć zbyt dużą wartość, wszystko zależy od pojemności złącz IRLZ44 przy określonej częstotliwości. Ze względu na napięcie wyjściowe, sterujące pracą tranzystora N-FET < 4.6 V nie mogłem wstawić tam nic większego, a będzie lepiej żeby był tam jakiś mały rezystor na np. 1/4 W, w razie uszkodzenia tranzystora nie wypali mi ścieżek na płytce, przy okazji może uratuję też NA 555. Rezystor 91 k jest dlatego, bo nie mam tu pełnego napięcia 5 V, spadek napięcia to około 1.4 V o 1.5 V, także na wyjściu z układu (nóżka 3) jest < 4.6 V.

W pierwszej wersji miał być to L7809, ale zmieniłem na L7806, może popełniłem tu błąd, wtedy łatwiej byłoby mi dobrać rezystor wyjściowy do nóżki 3 układu NA
  • Odpowiedz
jeśli napięcie wejściowe na 7806 spadnie szybciej niż wyjściowe (np rozłączenie zasilania układu nastąpi w momencie kiedy tranzystor jest włączony i prąd obciążenia wydrenuje pojemności wejściowe) to stabilizator się zjara, dioda LED będzie świecić jak latarka, chyba że o to chodzi.


No to dodam diodę zabezpieczającą SS24, żeby nie było problemu. Możliwe, że trzeba będzie też zwiększyć pojemność kondensatora 10 uF, dam 100 uF dla bezpieczeństwa.

zabezpiezpieczenie przed odwrotną polaryzacją zdublowane


@
tojestmultikonto - >jeśli napięcie wejściowe na 7806 spadnie szybciej niż wyjściowe (...

źródło: NA555

Pobierz
  • Odpowiedz
No to dodam diodę zabezpieczającą SS24, żeby nie było problemu. Możliwe, że trzeba będzie też zwiększyć pojemność kondensatora 10 uF, dam 100 uF dla bezpieczeństwa.


@tojestmultikonto: Chodzi mi o ustabilizowanie napięcia wyjściowego ze stabilizatora, w zasadzie 100 uF powinno wystarczyć, ale jak już jest dioda SS24 to mogę dać 220 uF aby ustabilizować napięcie zasilania NA555. Zastanawiam się też nad podłączeniem diody świecącej na wyjściu z NA 555 aby mieć
  • Odpowiedz
@Kondensator100n: Jeszcze wyczytałem, że IRLZ będzie w stanie rozproszyć 50 W mocy, czy to oznacza, że będę musiał połączyć 2 takie tranzystory czy w ogóle będzie potrzebny radiator? Co to za moc? Jest to moc strat na samym tranzystorze? Pamiętam, że one nie grzały mi się nawet przy kilkunastu amperach. W zasadzie mógłbym dać i 20 takich tranzystorów albo i więcej biorąc pod uwagę wydajność prądową NA 555.
tojestmultikonto - @Kondensator100n: Jeszcze wyczytałem, że IRLZ będzie w stanie rozp...

źródło: NA555

Pobierz
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: Wiesz co nie mam dostępu do komputera, na telefonie nie chce mi się liczyć (plus kijowo się pisze XD), po prostu upewnij się jaka moc się wytraci na stabilizatorze przy jakim napięciu wejściowym żeby było bezpiecznie. Prąd ze stabilizatora u Ciebie to nie tylko nikły prąd pobierany przez 555 ale też prąd do LED i prąd napędzania bramki tranzystora. Jeśli nie wiesz jak wyznaczyć ten prąd sterowania to pogmeraj
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: Tak, tranzystory mosfet są sterowane napięciowo. Upraszczając sprawę, wejście tranzystora jest jak kondensator. Jaką jest szczytowa wartość prądu kondensatora po przyłożeniu do niego stałego napięcia? Pamiętaj, że w czasie t0 po przyłożeniu napięcia kondensator jest full zwarciem i prąd do niego ogranicza tylko to co jest w szeregu między nim a kondensatorem odsprzęgającym drivera, w praktyce rezystor co jest gratis w bramce, rezystor bramki, tu ten 19R i inne
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: Taki stabilizator liniowy najlepiej zabezpieczyć diodą od wyjścia do wejścia, katodą do we. Można też wybrać inny stabilizator, który przeżyje taki przypadek. Ostrożnie ze zwiększaniem pojemności, nie zawsze im więcej tym lepiej, choćby prozaicznie przez koszt i wymiar. Z tym zabezpieczeniem to nie jest tak proste niestety. Pierwsza rzecz dawanie dwóch diod równolegle, które nie są w jednej paczuszce na jednym krzemie sprawi, że przez ujemny Vf diody w
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: O widzę patencik na mniejsze od 50% duty cycle. Ostrożnie z 7809, tranzystor wytrzymuje na bramce max +/-10V więc dużo zapasu nie ma, choć jeśli na wyjściu 555 spada z volt to będzie git. Wraz ze wzrostem napięcia wzrośnie pik prąd bramki. Jeśli chcesz dać led „w bramce” żeby sobie podglądać czy to działa to na spokojnie wrzuć diodę i ustaw jej prąd na parę setek uA, wystarczy żeby
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: słuchaj, ja Ci nie ściemniam z tym sterowaniem bramki, od wielu lat zarabiam na chlebek projektując elektronikę mocy więc tranzystory i ich otoczenie mam całkiem nieźle rozpykane. W tych elementach dzieje się jeszcze znacznie, znacznie więcej niż tu omówiliśmy. Masz fajny dokumencik do poczytania na temat https://www.ti.com/lit/ml/slua618a/slua618a.pdf
Jutro wieczorem czeka mnie długi trip zbiorkomem, więc rzucę na to okiem i Ci napiszę na PW.
  • Odpowiedz