Wpis z mikrobloga

Mirki potrzebuję pomocy.
Mój przyjaciel importował sobie samochód ze Szwajcarii (już drugi raz przez autazeszwajcarii), tanie Subaru lekko uszkodzone, ten samochód już jedzie, jest po odprawie celnej.
Niestety mój przyjaciel wczoraj niespodziewanie zmarł. Będę musiał odebrać ten samochód i coś z nim (ja czy rodzina) później zrobić. Ostatnio już mu odbierałem poprzedni samochód bo on nie mógł, ale później on się już wszystkim zajął. Niemniej jednak nie mam pojęcia co w ogóle mogę (ja lub rodzina) z tym zrobić:
- czy po przyjeździe trzeba coś dodatkowo opłacić (oprócz opłaty za transport)?
- co zrobić aby ewentualnei zarejestrować taki samochód (papiery, opłaty), żeby można go było sprzedać i pozbawić rodzinę kłopotu? Jak wyglądają sprawy papierkowe, jeżeli właściciel zmarł?
- czy można taki samochód bez rejestrowania go w Polsce sprzedać? Jeżeli tak to czy trzeba dodatkowo coś opłacić (skarbówka)?
- co najlepszego można z tym samochdem zrobić, żeby się go pozbyć?

W rodzinie została tylko siostra i mama mojego przyjaciela i one oczywiście nie będa wiedzieć jak do tego podejść. Ja jedynie chciałbym im pomóc dociągnąć sprawę do końca - czy to jeżeli się zdecydują na sprzedaż tego / rejestrację / pozostawienie w domu.

#motoryzacja #samochody
  • 12
  • Odpowiedz
@pepepanpatryk: Są tak zasadniczo dwie drogi.
W pełni zgodna z prawem, dłuższa:
- Postępowanie spadkowe, auto przechodzi na spadkobiorców, oni potem między sobą ogarniają czyje będzie
- W tym momencie mogą sprzedać auto (jak już jest 1 właściciel),
- Ew. opłacić papierologię, zarejestrować.

Absolutnie zabroniona, nielegalna droga, do której zupełnie nie zachęcam:
- Umowa z przyjacielem z wczorajszą datą, "rozliczenie" gotówką,
- Ty ogarniasz papierologię/naprawę/sprzedaż bo to już Twoje auto.

W
  • Odpowiedz
@pepepanpatryk: zapytaj najlepiej autazeszwajcarii czy przyjaciel jakkolwiek widnieje w dokumentach poza tym, że zlecił usługę sprowadzenia auta. Chyba nie podpisał nic zdalnie przenosząc na siebie własność ze sprzedającego samochód, ale to już AzS powinni wyjaśnić jak to się odbywa.
  • Odpowiedz
@pepepanpatryk: już pomijając sprawy spadkowe to oni opłacają na granicy vat, musisz opłacić w pl akcyze i przetłumaczyć prawie wszystkie papiery które przychodzą. Na akcyze 14 dni jest, ale tutaj na pewno inaczej jak ta osoba nie żyje. Jak coś to pytaj brałem od nich kilka aut. Zagadaj z nimi co zrobić, nie ma problemu z kontaktem z nimi. Dodatkowo teraz jest 30 dni na rejestracje.
  • Odpowiedz