Wpis z mikrobloga

Regularnie od zwykłego używania luzują się nakrętki na śrubach - kotwach nóg stołu. Okazuje się, że dokręcając nakrętkę(na elemencie metalowym przytwierdzonym do blatu - to jest ok) kotwa powoli wychodzi z drewnianej nogi. Jak to naprawić? Wbicie tej kotwy do nogi poprawi sytuację jedynie na chwilę. Może najlepiej byłoby wbić tą metalową kotwę na jakimś kleju, tylko jakim?

#stolarstwo #dom #mieszkanie #diy #majsterkowanie
#pytanie
  • 13
  • Odpowiedz
kotwa powoli wychodzi z drewnianej nogi.


@cotozazycie:
Wychodzi, bo wyciąga się ze słabego drewna niszcząc jego strukturę. Tam są spore siły podczas bujania stołem (jest to efektywnie dźwignia jednoramienna zwielokratniająca siłę w proporcji 10-15x. Można by spróbować wykręcić część "drewnianą" gwintu i nawalić tam wikolu to trochę przytrzyma włókna i może zapobiegnie dalszej degradacji, ten klej po odpowiednim czasie na schnięcie jest mocniejszy od okalającego go drewna.

klej do gwintów albo druga nakrętka
  • Odpowiedz
  • 0
@GeDox: druga nakrętka raczej nic nie da, to nie nakrętka się odkręca ale ta kotwa wychodzi z drewna i dlatego nakrętka się luzuje. Wychodzi bo nakrętka ją wyciąga ale musi być na sztywno aby stól się trzymał. Kiepsko to skonstruowane po prostu jest.

Nie chodzi o przykeljenie nakrętki ponieważ jak wyżej opisałem.

Chodzi o wklejenie tej kotwy w drewno.
  • Odpowiedz
wyczuwam profesjonalizm.


@cotozazycie:
Żaden profesjonalizm ale parę starych stołów i krzeseł z żoną odnawialiśmy dla siebie i zalanie wikolem zdawało egzamin. Daj mu tylko co najmniej dobę bez dokręcania nogi aby porządnie wysechł.

pod nakretki dał loctite albo lakier
  • Odpowiedz
@cotozazycie:
Nakręcasz dwie nakrętki, blokujesz o siebie i odkręcasz za tą "dolną". Analogicznie przy wkręcaniu wkręcasz "górną". Wikol po zastygnięciu stworzy nowy gwint tam gdzie drewno nie będzie już dobrze trzymało.
  • Odpowiedz
Żaden wikol - klej epoksydowy dwuskładnikowy - zaleje dziurę ze śrubą, klej wsiąknie również częściowo w drewno i mocniej chwyci. Żeby efek rozpływania i wypełniania porów był lepszy, po zaaplikowaniu kleju rozgrzej całość suszarką. Klej zrobi się bardziej płynny. Klej będzie wiązał ze 24 godziny, nie bierz żadnego typu "5 minut", dobre epoksy musi związać w swoim tempie.
Z mojego doświadczenia distal albo klej typu "płynny metal" dwuskładnikowy.
  • Odpowiedz
  • 0
@UmCykCyk: wpisuj @użytkownik. Teraz dopiero przeczytałem odpowiedź, jedną nogę właśnie zalałem wikolem i schnie. Wypełniłem tak jak opisujesz, nałożyłem na tą śrubę i nadlałem na wierzchu. No ale wikolem a nie tym epoksydowym.
  • Odpowiedz