Wpis z mikrobloga

"Elegancki" konik polny Zonocerus elegans. Występuje w środkowej, wschodniej i południowej części Afryki i wyróżnia się niezwykłym, żywym ubarwieniem - nawet jego czułki mają czerwonopomarańczowe prążki.

Wyraziste kolory dają znać drapieżnikom, że na tego owada nie warto polować z uwagi na nagromadzone w jego ciele toksyny. Żeruje na różnych gatunkach roślin, w tym także na roślinach trujących takich jak trojeść i arbuz kolokwinta - z nich właśnie pozyskuje toksyny, które zapewniają mu ochronę przed napastnikami. Z uwagi na swoją ogólną żarłoczność jest postrzegany jako szkodnik zagrażający szczególnie uprawom drobnych rolników.

Kuzyn "eleganckiego" konika polnego, Zonocerus variegatus, jest niemal równie barwny i zasiedla obszary zachodniej i środkowej Afryki. Obydwa gatunki osiągają długość do pięciu centymetrów i bywają w niektórych regionach spożywane przez ludzi - np. w porze suchej w północnej Nigerii są przed świtem zbierane z traw i krzewów, a następnie obierane ze skrzydeł, solone i smażone.

#ciekawostki #natura #przyroda #zwierzeta #zwierzaczki #owady #afryka
Apaturia - "Elegancki" konik polny Zonocerus elegans. Występuje w środkowej, wschodni...

źródło: Elegant_Grasshopper_1

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • 1
@MajsterOfWihajster: O ile dobrze pamiętam, potrafi skakać, ale nie potrafi latać. Podobno strategia obronna gatunku (toksyczność) okazała się na dłuższą metę tak skuteczna, że owady nie musiały już wzbijać się w powietrze, żeby ratować się przed drapieżnikami. W konsekwencji cały gatunek przestał "inwestować" w skrzydła.
  • Odpowiedz