Wpis z mikrobloga

Siema, czy są tu jacyś studenci i absolwenci mikroelektroniki lub elektroniki na AGH albo PWR?
Czy osoba z całkiem niezłymi, ale nie wybitnymi wynikami matur (mat roz 70%, fiz 50%) da sobie radę? Jak to jest z aktualnością przekazywanej wiedzy? I może najważniejsze: Jak wygląda rynek pracy dla inżyniera elektronika w tym kraju? Bo słyszałem wiele opinii o tym, że po drutach i tak 90% ludzi klepie kod i nie warto tracić czasu i nerwów na naukę.

#studia #elektronika #nauka #studbaza #agh #politechnikawroclawska
  • 7
  • Odpowiedz
@johnny-klasa: ja co prawda skończyłem szkółkę w gliwicach
jak na prawdę tego nie lubisz i nie kręci cię to polecam się dwa razy zastanowić bo ci będą chcieli łeb urwać a pierwsze pieniadze zobaczysz najwcześniej za 10 lat, kiedy twoi koledzy z informatyki przy odrobinie szczęścia - za 3
  • Odpowiedz
  • 0
@elektryczny_mariusz: Niestety z moim ADHD jestem osobą z 1000 zainteresowań, ale bez żadnych prawdziwych pasji. Zrobiłem sobie ostatnio listę rzeczy, które w miarę lubię i mnie interesują i wyszło, że polibuda i elektronika jest chyba najrozsądniejszym wyborem.
  • Odpowiedz
@johnny-klasa: to pozdro
ja uczyłem się w 3 szkołach elektroniki 9 lat żeby od polskich przedsiębiorców usłyszeć ze oni oczekują że będę budował im coś w rodzaju złożonych układów elektroniki itp za milion zł które sprzedadzą za miliard euro w reichu
jako dupokanapka i żeby wiedzieć jak działa świat - dobre, ale nie w tym kraju
no i to solidna podstawa zeby nauczyć się czego innego
  • Odpowiedz
@elektryczny_mariusz elektronika to matematyka. Matematyka stosowana.

Duuużo analizy matematycznej, i zaawansowanego aparatu obliczeniowego. Rzeczy potrafiące być bardzo abstrakcyjnymi + fizyka i może trochę chemia na poziomie laboratoryjnym. Wielkości olbrzymie obok mikroskopijnych, układy strojone po części jak obliczenia techniczne numeryczne a trochę wirtuozersko.

Jak dla mnie to jeden z najtrudniejszych kierunków w naukach technicznych. Choć zapewne w zawodzie można ogarniać ciekawe i dość specyficzne rzeczy, przyrządy/metody których indziej nie ma czy mało kto
  • Odpowiedz
@johnny-klasa: może nie do końca odpowiem na twoje pytanie ale może da Ci to jakis pogląd. Z tego co widzę, w branzy automatyki i elektryki, to zaczyna sie poddobne ssanie na rynku jak kilka lat temu dla IT.
Całe roczniki ludzi zwiazanych z AIR, Ele itp ida w IT plus do tego bardziej liczne roczniki odchodzące na emeryturę powoduję że brakuje specjalistów, juniorów itp. Nie bardzo jest z czego wybierać, mało
  • Odpowiedz
  • 0
@johnny-klasa co do tych konkretnych uczelni się nie odniose, ale z kilkudziesięciu osób po elektronice na innej uczelni (i technikum) nie znam ani jednej osoby która typowo by przy tym pracowała. Mniej więcej 50/50 osób poszło w kod lub telekomunikacje
  • Odpowiedz